Artroskopik menisektomi uygulanan hastalarda elektrik stimülasyonu ve egzersiz tedavisinin karşılaştırılması
Comparison of electrical stimulation and exercise therapy in patients who underwent arthroscopic meniscectomy / Istanbul 2005
  1. Tez No: 775538
  2. Yazar: SEDEF ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. NURDAN PAKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı artroskopik parsiyel menisektomi uygulanan hastalarda nöromuskuler elektrik stimülasyonu ile egzersiz tedavisinin sonuçlarının karşılaştırılmasıydı. Yöntem: Travmatik menisküs yaralanması sonucu artroskopik parsiyel menisektomi uygulanmış 18 yaş üstü 50 hastanın egzersiz ve egzersiz ile nöromuskuler elektrik stimülasyonu (NMES) uygulanması sonrası sonuçları retrospektif olarak karşılaştırıldı. Artroskopik inceleme sırasında patellofemoral artrit (n:3), plika sendromu (n:2), dejeneratif menisküs (n:3), ön çapraz bağ yırtığı (n:2) ve arka çapraz bağ yırtığı (n:1) saptanan toplam 11 hasta çalışma dışı bırakıldı. Otuz dokuz hasta egzersiz ve NMES grubu olarak ikiye ayrıldı. Her iki gruptaki hastalar cerrahi öncesi, 3. ve 6. haftalarda Diz İncinme ve Osteoartrit Skor (KOOS) Skalası ve eklem hareket açıklığı ölçüm sonuçları ile değerlendirildi. Sonuç: Hastaların ortalama yaşları 33,72±9,58 yıldı. Hastaların 18'i kadın, 21'i erkek idi. Ortalama semptom süresi 7,07±7,7 ay idi. Hastaların ortalama yaşları 33,72±9,58 yıldı. Hastaların 18'i kadın, 21'i erkek idi. Ortalama semptom süresi 7,07±7,7 ay idi. Her iki grup arasında ameliyat öncesi günlük yaşam ve spor/eğlence aktiviteleri açısından anlamlı fark yoktu. Her iki grubun KOOS ağrı, semptom, günlük yaşam aktiviteleri, spor/rekreasyonel aktiviteler ve yaşam kalitesi alt grup skorları karşılaştırıldığında 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the rehabilitation results of patients who had only exercises with that of additional neuromuscular electrical stimulation to exercises after arthroscopic partial menisectomy. Method: We screened the records of 50 patients >18 years who had artroscopic partial meniscectomy. Eleven patients who had patellofemoral arthritis (n: 3), plica syndrome (n: 2), degenerative meniscus (n: 3), ACL rupture (n: 2) and MCI tear (n: 1) were excluded from the study. In 39 patients who underwent arthroscopic partial meniscectomy for traumatic meniscus injury, the results of exercise and exercise with neuromuscular electrical stimulation were compared retrospectively. After the arthroscopic examination, 39 patients were divided into two groups as exercise and NMES group. The results of Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS) scale was applied and the knee range of motion values before the surgery and 3rd and 6th weeks after surgery were recorded. Results: The mean age of the patients was 33.72 ± 9.58 years. 18 of the patients were female and 21 were male. The mean symtom duration was 7,07±7,7 months.