Erişkin COVID-19'lu olgularda globus tipi şikayetler ve COVID-19 anksiyetesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Determination the relationship between globus type complaints and COVID-19 anxiety in adult cases with COVID-19
  1. Tez No: 709784
  2. Yazar: YASEMİN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YILMAZ, DR. DKT. GÜZİDE ATALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) hastalarında kulak burun boğaz ile ilgili bir veya daha fazla semptom varlığı rapor edilmiştir. Bunlardan bazıları globus tipi semptomlardır. Globus farengeus; odinofaji ve disfaji eşlik etmeksizin boğazda sürekli veya aralıklı görülebilen, ağrısız bir yumru ya da yabancı cisim hissi olarak tanımlanır. Covid-19 psikolojik stres faktörlerinden kaynaklanabilen anksiyete problemlerine de yol açabilmektedir. Çalışmadaki amacımız; Covid-19 hastalarında globus tipi semptomlar ve Covid-19 anksiyetesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Hasta grubuna yaş ortalaması 36,81±10,14 olan 110 Covid-19 tanılı birey, kontrol grubuna yaş ortalaması 35,31±10,77 olan 110 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Hasta grubuna akut ve post akut dönemde olmak üzere iki kez, kontrol grubuna ise bir kez Glasgow-Edinburgh Throat Scale (GETS) ve Coronavirus Anxiety Scale (CAS) soruları yöneltilmiştir. Hasta grubu ve kontrol grubu arasında GETS toplam puanı bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Hasta grubunda kontrol grubuna göre globus tipi semptom şiddetinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur. Hasta grubu ve kontrol grubu arasında CAS toplam puanı bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Hasta grubu ve kontrol grubunda GETS toplam puanı ile CAS toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu bulunmuştur. Globus tipi semptom şiddeti arttıkça Covid-19'a bağlı anksiyete seviyesinin arttığı saptanmıştır. Hasta grubunun GETS ve CAS toplam puanlarında akut ve post akut dönem arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Akut dönemde GETS ve CAS toplam puanları post akut döneme göre daha yüksektir. Post akut dönemde globus tipi semptom şiddetinin ve Covid-19'a bağlı anksiyete seviyesinin azaldığı veya mevcut şikayetlerin tamamen ortadan kalktığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The presence of one or more symptoms related to otolaryngology has been reported in patients with coronavirus disease 2019 (COVID-19). Some of these are globus-type symptoms. Globus pharyngeus is defined as a continuous or intermittent, painless lump or foreign body sensation in the throat without odynophagia or dysphagia. Covid-19 can also cause anxiety problems that can be caused by psychological stress factors. Our aim in the study is to examine the relationship between globus type symptoms and Covid-19 anxiety in Covid-19 patients. 110 individuals diagnosed with Covid-19 with a mean age of 36.81±10.14 years were included in the patient group and 110 healthy individuals with a mean age of 35.31±10.77 years were included in the control group. The Glasgow-Edinburgh Throat Scale (GETS) and Coronavirus Anxiety Scale (CAS) questions were asked to the patient group twice, in the acute and post-acute period and once to the control group. A statistically significant difference was found between the patient group and the control group in terms of GETS total score. It was found that the severity of globus type symptoms was significantly higher in the patient group than in the control group. There was no statistically significant difference between the patient group and the control group in terms of CAS total score. A statistically significant and positive correlation was found between the GETS total score and the CAS total score in the patient group and control group. It has been found that the level of anxiety associated with Covid-19 increases as the severity of globus-type symptoms increases. A statistically significant difference was found between the acute and post-acute periods in the GETS and CAS total scores of the patient group. GETS and CAS total scores are higher in the acute period than in the post-acute period. It has been found that the severity of globus-type symptoms and the level of anxiety associated with Covid-19 have decreased or the existing complaints have completely disappeared in the post-acute period.