Doğum Kontrol Yöntemlerinin Yaşam Kalitesi ve Ruhsal Duruma Etkisi
Effect Of Contraceptive Methods On Quality of Life And Psychologic Health
- Tez No: 390991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN, YRD. DOÇ. DR. OKTAY SARI, PROF. DR. BAYRAM KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Aile planlaması; ailelerin sağlığını ve refahını daha iyiye götürerek ülkenin sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunmak için kişiler ve çiftler tarafından benimsenen düşünce ve yaşam şeklidir. Doğum kontrol yöntemleri anne ve çocuk sağlığı için zararlı olabilecek doğumların önlenmesini sağlar. Çalışmamızda doğum kontrol yöntemi tercihlerinin yaşam kalitesi ve ruhsal durum üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran 192 kadına sosyodemografik bilgiler, SF-36 yaşam kalite ölçeği ve hastane depresyon ve anksiyete ölçeği ile ilgili sorulardan oluşan anket formu uygulandı. Araştırmamız sonucunda; bariyer yöntem kullanımının mental sağlık alanında, mekanik yöntem kullanımının duygusal rol güçlüğü alanında yaşam kalitesini arttırdığını; hormonal yöntem kullanımının sosyal fonksiyonellik, duygusal rol güçlüğü, ağrı algısı alanlarında yaşam kalitesini düşürdüğünü saptadık. Bariyer yöntem kullananlarda hem anksiyete hem de depresyon belirtileri anlamlı düzeyde düşüktü. Hormonal yöntem kullananlarda anksiyete belirtileri anlamlı olarak yüksekti. Doğum kontrol yöntemi seçimi ve yaşam kalitesi, kültürel duruma, deneyimlere, inançlara ve beklentilere göre değişmektedir. Aile hekimleri, aile planlaması için başvuran kişileri doğru bilgilendirdiğinde gereğinden yüksek veya gereğinden düşük beklentileri azaltarak yaşam kalitesini yükseltebilmektedir. Çalışmamızda, hormonal yöntem kullananların anksiyete oranlarının yüksek olması, aile planlaması için başvuran kişilere yöntemin avantajları ve dezavantajlarının iyi anlatılması ve yöntem kullanımı ile ilgili endişelerinin giderilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Contraception is the way of life and sense that is accepted by people and couples in order to contribute the development of country by optimising the health and economy of family. Contraception prevents the unvanted pregnancies that may be harmful for child and mother health. The aim of this study is to assess the influence of choices of contraceptive methods on quality of life and mental health. A total of 192 appealed to Gynecology and Obstetric polyclinic of our hospital vere evaluated via a general questionnaire including demographic factors, Short Form-36 and Hospital Depression and Anxiety scale. In our study, we found thatthe barrier methods improve the quality of life in mental health and mechanical methods improve the quality of life in emotional role hassle. We also found that, the hormonal methods deteriorate the quality of life in social functionality, emotional role hassle and pain perception. Both anxiety and depression signs are statistically significantly lower in barrier method using participants than other participants. The anxiety signs are statistically significantly higher in hormonal method using participants than other participants. The percentage of early initiation of breastfeeding after birth (< 1 hour) in our study was 44,7%.