İdiopatik nefrotik sendromun klinik ve patogenezinin idrar interlökin-2, -4, -10, -13, granzim-B, CD80, CD28 ve matriks metaloproteinaz-2 düzeyleri ile korelasyonu
The correlation of clinic and pathogenesis of idiopathic nephrotic syndrome (SSNS) with urine interleukin-2, 4, 10, 13, granzyme-b, CD80, cd28 and matrix metalloproteinase-2 levels
- Tez No: 391013
- Danışmanlar: PROF. DR. FAYSAL GÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmamda, steroid duyarlı nefrotik sendromlu (SDNS) çocukların aktif dönem, remisyon dönemi ve sağlıklı kontrol grubu çocukların idrar IL-2, 4, 10, 13, CD80, CD28, MMP-2 ve granzim B düzeylerini karşılaştırdım. Aktif dönem ve remisyon dönemi hastalar steroid dahil hiçbir immunsüpresif kullanmıyorlardı. Çalışmanın sonuçlarında çalışma ve kontrol grubunun idrar IL-2,4 ve 10 ile ilgili verileri çok düşük düzeyde olduğu için rakamsal veriler elde edilemedi. Bunun nedeni çalışmada uygulanan metod ile ilişkili olarak yorumlandı. Aktif dönem hastalarda idrar IL-13, CD80, CD28, MMP-2 düzeyleri remisyon ve kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı. Bu belirteçler açısından remisyon ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. İdrar granzim B ölçümlerinde de her üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Aktif dönemde idrar CD80 düzeylerinin yüksekliği podosit CD80 ekpresyonunu, IL-13 düzeylerinin yüksekliği podosit CD80 ekspresyonunda IL-13?ün rolü olabileceğini, CD28 yüksekliği, CD80 yüksekliği ile birlikte aktif dönemde B7:CD28 yolağının ve T hücresinin aktivasyonunu, MMP-2 yüksekliği ise proteinürinin yarattığı inflamasyonu veya MMP-2?nin glomerüler bazal membran harabiyeti yaratarak proteinüriye katkıda bulunduğunu ya da her iki mekanizmanın birden patogenezden sorumlu olabileceğini gösterir. Granzim B düzeylerinin aktif dönem, remisyon dönemi ve kontrol grubunda farklı düzeylerde saptanmaması SDNS patogenezinde sitotoksik T lenfositler (STL) ile naturel killer (NK) hücrelerin sitotoksik fonksiyonlarının rol oynamadığını gösterir. Tüm bu bulguların ışığında gelecekte SDNS tedavisinde anti-CD80, anti-CD28, anti IL-13 ve MMP inhibitörleri tedavilerinin araştırılması gerektiğine inanıyorum.
Özet (Çeviri)
In this study, I have compared steroid sensitive nephrotic syndrome (SSNS) children?s active stage urinary IL-2, 4, 10, 13, CD80, CD28, MMP-2 and granzyme B levels with remission phase of same patients and healthy control group children. Active stage and remission stage patients were not taking immunsuppressive drugs including steroids. Numerical data couldn?t reach in IL-2, IL-4 and IL-10 studies. The reason for this situation was commented as used method. Active stage urinary IL-13, CD80, CD28 and MMP-2 levels were significantly and statistically higher than in remission phase and control group. There was no significantly and statistically difference between remission and control groups in terms of these markers. There was no significantly and statistically difference among three groups in terms of urinary granzyme B levels too. These results show that increased urinary CD80 levels indicates increased podocyte CD80 expression, increased urinary IL-13 levels may play a role in the expression of podocyte CD80, increased urinary CD28 levels associated with increased urinary CD80 levels indicates B7:CD28 pathway and T cell activation, increased urinary MMP-2 levels indicates proteinuria related inflammation or MMP-2 related glomerular basal membrane damage or both mechanism responsible in the active stage of SSNS. The levels of granzyme B were not increased in three groups and this finding show that cytotoxic T lymphocytes and natural killer cells don?t play cytotoxic roles in the pathogenesis of SSNS. In the light of these findings, I believe that anti-CD80, anti-CD28, anti IL-13 therapies and MMP inhibitors should be investigated in the future for the treatment of SSNS.