Ankara garnizonundaki asker hastanelerinin personeli ile GATA öğrencilerinde sigara kullanımı sıklığının ve sigara ile ilgili tutum ve davranışların incelenmesi
The evaluation of prevalence, attitudes and behaviours regarding smoking among staff of military hospitals in Ankara garrison and GMMA students
- Tez No: 391034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN KIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın amacı Ankara garnizonundaki asker hastanelerinin personeli ve GATA'da öğrenim gören öğrencilerin sigara kullanım sıklıkları ile sigara kullanımı konusundaki tutum ve davranışlarını belirleyerek; hem söz konusu bireylerde, hem de bu bireylerin sağlık personeli olarak hizmet verdiği kitlede sigara ile mücadele ederken öncelik verilmesi gereken noktaları tespit etmektir. Araştırmada örnekleme yapılmamış, tüm evrene ulaşılmaya çalışılmış olup 4.119 personelin 2.543'üne (%61,8) ve 1.345 öğrencinin 1.215?ine (%90,3) ulaşılmıştır. Personele ve öğrencilere Şubat-Mayıs 2013 tarihleri arasında uygulanan birbirinden farklı iki yeni soru formu; literatürdeki soru formları ve araştırmanın amaçları göz önüne alınarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the prevalence, attitudes and behaviours regarding smoking among staff of military hospitals in Ankara Garrison and among Gülhame Military Medical Academy (GMMA) students so as to define high priority areas for tobacco control efforts in this population and the population it serves. There was no sampling in an effort to reach the whole universe of 5,464 persons, but the participation rates were 61.8% (2,543) for the personnel (4,119), and 90.3% (1,215) for the students (1,345). Two different questionnaires, taking into consideration the literature and research purposes, were prepared and applied to personnel and students through February to May, 2013. The smoking prevalence among students was 15.9% (19.8%, for males, 7.4%, for females).