Çocukluk ve adolesan yaş grubu obez çocuklarda kan yağ asitleri düzeyleri ile kalp atım hızı değişkenliğinin ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the association between blood fatty acid levels and heart rate variability in obese children and adolescents
- Tez No: 391035
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Obezite çocuklarda ve erişkinlerde yağ dokusunun vücut ağırlığına oranla patolojik olarak artmasıyla ortaya çıkan ve sosyal, psikolojik ve ciddi tıbbi sorunlar yaratabilen önemli bir sağlık problemidir. Çocuklarda ve adölesanlardaki obezite, arteryel hipertansiyon, ateroskleroz, dislipidemi, diabet, obstrüktif uyku apnesi, kas-iskelet sisteminde değişiklikler, depresyon ve yaşam kalitesinde azalmaya neden olabilmektedir. Literatürde obez çocuklarda eş zamanlı olarak kalp hızı değişkenliği (KHD) analizi ile otonomik fonksiyonların ve eritrosit membranı yağ asit düzeylerinin değerlendirildiği bir çalışma yoktur. Bu çalışmada amacımız, obez çocuklarda KHD ile otonomik fonksiyonları değerlendirmek ve KHD parametrelerinin eritrosit membranı yağ asit düzeyleri ile ilişkisini göstermekti. Çalışmaya 49 obez ve 30 sağlıklı çocuk dahil edildi. Yirmidört saatlik Holter kayıtlarının analizi ile SDNN indeks ve pNN50 değerlerinin obez olan çocuklarda kontrol grubuna göre daha düşük olduğu saptandı. Obez çocuklarda, kontrol grubuna göre eikozapentaenoik asit (EPA) düzeyinin düşük olduğu, linoleik asit düzeyinin ise yüksek olduğu saptandı. Ancak obez çocuklarda yağ asit düzeyleri ile KHD parametreleri arasında bire bir ilişki gösteren bir korelasyon saptanmadı. Frekans bağımlı KHD parametreleri hasta ve kontrol grubunda benzer bulundu. Sonuç olarak, çalışmamızda obez çocuklarda yağ asit düzeyleri ile KHD parametreleri arasında bire bir ilişki gösterilememesine rağmen, obez çocuklarda omega-3 yağ asitlerinin eksik olması, otonomik disfonksiyona katkıda bulunmuş olabilir. Obez çocuklarda, kan yağ asitlerinin otonomik disfonksiyon ile direkt ilişkisinin belirlenebilmesi için daha büyük hasta gruplarını içeren ve başka yöntemlerin de kullanıldığı prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a notable health concern arising from a pathologically increased ratio of fatty tissue to body weight that causes social, physiological and medical problems in children and adults. Obesity is known to cause arterial hypertension, dyslipidemia, atherosclerosis, diabetes, obstructive sleep apnea, musculoskeletal system disturbances, depression and decreased quality of life in both children and adults. The relationship between erhytrocyte membrane fatty acid levels and autonomic functions has not been studied by heart rate variability before. A total of 49 obese and 30 healthy childen were included in the study. Our results showed lower values of SDNN index, pNN50 and eicozapentaenoic acid levels and elevated levels of lipoleic acid in obese children as compared to those in healthy controls. However, there was no correlation between erythrocyte membrane fatty acid levels and heart rate variability parameters in the obese and control groups. Frequency domain analyses were similar in both the obese and control groups. In conclusion, despite the lack of a significant correlation between fatty acids levels and heart rate variability parameters in obese children, lower levels of omega-3 fatty acids might have contributed to the autonomic dysfunction observed in these children. Prospective and comprehensive studies utilizing different methods and larger populations are needed to determine whether there is a direct relationship between fatty acid levels and autonomic dysfunction in obese children.