Sekülerleşme tartışmaları ve Bryan Ronald Wilson
Debates over secularization and Bryan Ronald Wilson
- Tez No: 391202
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KIRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Toplumsal değişim göstergelerinden birisi olan ve 20. yüzyılın ikinci yarısında sosyologların, teologların ve özellikle din sosyologlarının dikkatini çeken sekülerleşme tezi toplumsal dönüşümün gözlemlendiği ve yorumlanmasına sebep olduğu en önemli toplumsal olayların başında gelmektedir. Şüphesiz birçok tartışmanın yapıldığı bu tez ile ilgili birçok eser kaleme alınmıştır. Bu eserlerin her biri bu teze farklı bir açıdan yaklaşarak farklı yorumlar katmış ve farklı şekillerde tanımlamıştır. Dinin toplumsal öneminin azalacağına dair bir teoriyi içeren bu tez, beraberinde antitezlerini de üretmiştir. Sosyoloji sekülerleşme paradigmasını tanımlamada ve sekülerleşme belirtilerini tespit etmede ve ölçmede en önemli araç olma özelliğini taşımaktadır. Son yarım asır boyunca sosyoloji dünyasında farklı kavramlarla bir tutulan, aynı anlamları içerdiği düşünülen ve bunun sonucunda da kendisini anlam karmaşasının içerisinde bulan sekülerleşme tezi özellikle Türkiye'de kesin ve tam bir anlama ihtiyaç duymaktadır. Bu eksikliği gidermek için bu tez üzerine birçok eser vermiş ve anlaşılması yönünde çok çaba sarf etmiş olan sosyologların görüşlerinden faydalanmak gerekmektedir. Bu bağlamda sekülerleşme paradigması üzerine yoğun çalışmalar yaparak sayısız eser bırakan Bryan Ronald Wilson ve onun görüşleri bu çalışmanın dayanak noktasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the second part of the twentieth century, the secularization thesis which is one of the indicators of transformation and which has caught the attention of sociologists, theologians and especially sociologists of religion, takes place on the top of the most important social events which reveal social transformations and which cause them to be interpreted. There is no doubt that numerous studies related to this thesis have sparked off a great deal of debate. Each of these studies approaches this thesis from a different angle and provides different interpretations to the thesis as well as different definitions and conceptualizations. The secularization thesis which comprises the theory that the social importance of religion is going to diminish has generated its anti-theses concomitantly. Sociology has established the secularization paradigm as an outcome of Western reasoning by describing its most important characteristics, and determining and evaluating its indications. For the last half century, in Sociology, the secularization thesis has been equated with other notions, which has been thought that it has included the same meanings and hereat which has found himself in ambiguity needs a certain and exact meaning especially in Turkey. It is necessary to evaluate the views of sociologists who have done research on secularization in order to remedy the deficiency and who have made a great effort for the thesis to be understood. In this context, Bryan Ronald Wilson who leaves invaluable works agonizing over the thesis and his views deserve being mainstay of this study exceedingly.