Kuşaklararası iletişim farklılıklarının aile içi iletişime etkisi
Influence of family communications of intergenerational communication differences
  1. Tez No: 391292
  2. Yazar: SEVGİ KAVUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT HAKKI AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Aile değerlerindeki değişimler, kültürel yozlaşma, sosyal çevre ve yaşanılan ortamın, eğitim seviyesinin değişmesi aile bireyleri arasında iletişim farklılıklarının yaşanmasına yol açmıştır. Bu gelişme, kuşaklar arası iletişim farklılıklarının aile içi iletişim sürecine yansımasına neden olmuştur. Araştırmada kuşaklar arası iletişim farklılıklarının aile içi iletişime olan etkileri ele alınmıştır. Bu amaçla nitel bir araştırma tekniği olan derinlemesine mülakat yöntemi ile araştırma yapılmıştır. 5 farklı aileden 3 kuşak olmak üzere toplam 15 kişi ile kuşaklar arası iletişim farklılıklarının aile içi iletişime olan etkileri tartışılmıştır. Araştırma ile aile bireyleri arasında iletişim farklılıklarına yol açan faktörler üzerinden kuşaklar arası iletişim farklılıklarının aile içi iletişime olan etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes in family values, cultural degeneration, changed social, living environment and different education levels caused communication differences between family members.Result of these developments reflected intergenerational communication differences to family communication process.Research intergenerational communication differences in the effects of family communication were discussed. To this end, a qualitative research technique in-depth interviews are used. Effects of intergenerational communication differences to a family is discussed with 15 persons who from 5 different families and 3 different generations.It is intended to emphasize the relationship between reasons that caused communication differences between family members and effects of this on different generations in a family.