Kuşaklar arası iletişim farklarının gençlerin aile ve evliliğe bakışına etkisi
The impact of intergenerational communication differences on young people's perspectives on family and marriage
- Tez No: 985651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN KALKANDELER ÖZDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Toplumların sürekliliğinde temel bir işlev üstlenen aile kurumu, kültürel değerlerin, iletişim biçimlerinin ve ahlaki kodların kuşaklar arasında aktarılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, kuşaklar arası iletişim farklarının gençlerin evliliğe bakışına etkisi sosyolojik bir perspektiften ele alınmıştır. Araştırma, İstanbul'da ikamet eden 18–30 yaş aralığındaki gençlerle, nitel araştırma yöntemi kullanılarak, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, gençlerin aile kurumuna ve evlilik olgusuna yönelik tutumları, evlilik niyetlerini belirleyen faktörler, ebeveynlerinin evlilik anlayışının kendi yaşamlarına etkileri, boşanma algıları ve sağlıklı aile içi iletişime dair görüşleri incelenmiştir. Bu araştırmada, modernleşme süreciyle değişen toplumsal değerlerin gençlerin evlilik kararları üzerindeki etkisi açıklanmıştır. Kuşaklar arası iletişim farklarının, aile içi ilişkilerde ve bireylerin evlilikten beklentilerinde nasıl bir dönüşüm yarattığı sorgulanmıştır. Gençlerin ebeveyn kuşaklarıyla yaşadıkları iletişim farklılıklarının, evliliğe yönelik algılarını ve ilişki biçimlerini nasıl şekillendirdiği ortaya konulmuştur. Ekonomik koşulların, kültürel değişimin ve psikososyal etkenlerin gençlerin evlilik niyetleri üzerindeki belirleyici rolü açıklanmıştır. Araştırma sonucunda; ilk evlilik yaşının yükselmesi, doğurganlık hızının düşmesi ve boşanma oranlarının artması gibi toplumsal göstergelerin, iletişimsel ve kültürel dinamiklerle ilişkili olduğu değerlendirilmiştir. Bu çalışma, kuşaklar arası iletişim farklılıklarının aile kurumuna, evlilik kararlarına ve toplumsal değer sistemine yansımalarını inceleyerek, sağlıklı iletişim temelli bir evlilik ve aile modeli geliştirilmesi konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The family, as a fundamental institution ensuring the continuity of societies, plays a crucial role in transmitting cultural values, communication patterns, and moral codes across generations. This study examines the impact of intergenerational communication differences on young adults' perceptions of marriage from a sociological perspective. The research was conducted through a qualitative approach, using semi-structured interviews with young adults aged 18–30 residing in Istanbul. The study explored participants' attitudes toward the institution of family and marriage, the factors shaping their intentions to marry, the influence of their parents' marital perspectives on their own lives, their perceptions of divorce, and their views on healthy family communication. The study explains how the transformation of social values driven by modernization affects young adults' decisions regarding marriage. It investigates how intergenerational communication differences reshape family relationships and expectations from marriage, revealing how such differences between parents and their children influence the younger generation's perceptions of relationships and marriage itself. Furthermore, the decisive role of economic conditions, cultural change, and psychosocial factors in shaping young adults' marital intentions has been clarified. The research concludes that social indicators such as the increasing age at first marriage, declining fertility rates, and rising divorce rates are closely related to communicative and cultural dynamics. By analyzing the reflections of intergenerational communication differences on the family institution, marital decisions, and the system of social values, this study aims to raise awareness toward developing a communication-based model of marriage and family relationships.