Türkiye'de turizm sektöründe istihdam politikalarının insan onuruna yakışır iş kavramı bakımından incelenmesi
Analysis of employment policies in Turkish tourism industry under the terms of decent work concept
  1. Tez No: 391449
  2. Yazar: DEMET TÜZÜNKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DELİCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Tourism, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Tüm kadın ve erkeklerin eşitlik, güvenlik, özgürlük ve saygınlık ilkeleri kapsamında çalışmalarına yönelik bir kavram olan İnsan Onuruna Yakışır İş (Düzgün İş) bu araştırmada turizm sektörünün en büyük ekonomik kalemi olan konaklama ve yiyecek-içecek faaliyet alanı çerçevesinde incelenmektedir. Araştırmada, insan emeğine dayalı bir sektör olan ve ekonomiye önemli katkıları bulunan konaklama ve yiyecek-içecek faaliyet alanında çalışanların Düzgün İş kriterlerine uyumlu çalışıp çalışmadıklarını ve bu çalışanların Türkiye'deki diğer ekonomik faaliyet alanları arasındaki konumunu tespit ederek ortaya koymak amaçlanmıştır. Düzgün İş'in Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından geliştirilen 10 adet göstergesi bulunmaktadır ve bu göstergelerin her biri istatistiki alt göstergeler ile Uluslararası Çalışma Örgütü'nün sözleşmelerini referans alan yasal çerçeveye sahiptirler. Türk konaklama ve yiyecek-içecek faaliyet alanı çalışanlarının Düzgün İş göstergelerine uyumlu olarak, insan onuruna yakışır şekilde çalışıyor oldukları öngörülmektedir. Varılan sonuçta, konaklama ve yiyecek-içecek faaliyet alanının Türkiye'deki diğer faaliyet alanları arasında Düzgün İş kriterlerine uyum açısından 13. sırada olduğu, mevzuatın on Düzgün İş göstergesinden sekiz adetinde Uluslararası Çalışma Örgütü sözleşmelerine uyumlu olduğu görülmektedir. Çalışma, turizm sektöründe Düzgün İş'in tüm göstergeleri incelenerek yapılan ilk çalışma olarak önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the concept of Decent Work, which pertains to the equality, security, freedom and dignity of all men and women, is examined within the framework of the Turkey's economic activity area of hospitality and catering The study aims to explore whether, in such a labor-intensive economic activity as hospitlity and catering, employees are proherly working under conditions of Decent Work. Decent Work has 10 indicators which were developed by the International Labor Organization. Each has statistical and legal frame with reference to the International Labor Organization conventions. It is predicted that some legal and statistical indicators of Decent Work will be at high levels whereas a few will take on lower values. After all analysis of both statistically and legally conditions, hospitality and catering economic activity took 13 th place in 18 economic activities around Turkey. As a contrast, legal frame has good points that 8 indicators of 10 have a fully adapted content and coherent to International Labor Organization conventions. This study is the first to examine the entire of Decent Work indicators within the Turkish context as well as the first of its kind in the hospitality and catering activity.