Kamu büyüklüğü ve işsizlik arasındaki ilişkinin analizi: Türkiye örneği
The analysis of correlation between government size and unemployment:case of Turkey
  1. Tez No: 391496
  2. Yazar: SEDA BAYRAKDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Kamunun ekonomideki rolünün sayısal bir göstergesi olarak kamu büyüklüğünün çeşitli sebeplerle işsizliği etkilediği düşüncesinden yola çıkılarak oluşturulan bu doktora tezinde, Türkiye'de kamu büyüklüğünün işsizlik üzerindeki etkisi zaman serisi ekonometrisi kullanılarak 2000-2013 yılları arasında analiz edilmiştir. Kamu büyüklüğü ve işsizlik arasında uzun dönemli bir ilişki bulunmuş ve kamu büyüklüğü arttıkça işsizliğin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study that was formed the basis of the thought that government size, as a numerical indicator of the role of the government in the economy, affects unemployment for various reasons, the effect of government size on unemployment in Turkey has been analyzed by using time series econometrics for 2000-2013. A long-term relationship has been determined between government size and unemployment, it was found that as government size increases, the level of unemployment increases.