Developing critical intercultural competence in second language teacher education
İkinci dil öğretmen eğitiminde eleştirel kültürlerarası yeterliliğin geliştirilmesi
  1. Tez No: 527259
  2. Yazar: ZEYNEP YAPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Kültürlerarası yetkinlik kavramı ve kendisinin doğrudan ve eleştirel olarak eğitime entegre edilmesi son yıllarda dikkate değer bir ilgi görmüştür.Bu çalışmanın amacı, dil derslerinde kültürlerarası yetkinliğin geliştirilmesinde eleştirel düşünme becerilerinin hem bilişsel hem de ruhsal boyutlarının etkisini araştırmaktır.Bu anlamda, öğrenenlerin entelektüel olarak güçlendirilmiş bireyler, öğretmenler ve vatandaşlar olarak geliştirebilmeleri için bu çalışmada kilit önem öncellikle entelektüel standartlar ve nitelikler çerçevesinde kültürlerarası bilgi, bilinçlilik ve duyarlılığın geliştirilmesine verilmiştir. Bu araştırmanın odağı üç boyutludur: öğretmen eğitmenlerinin eleştirel düşünme, kültür eğitimi ve kültürlerarası yetkinliğe yönelik dil öğretim hedefleri ve inançlarının araştırılması; yine aynı katılımcı eğitmenlerin sınıf içi gerçek öğretim davranışlarının daha önce belirtmiş oldukları araştırma odaklı hedef ve inançlarına uygunluk analizinin yapılması; ve yabancı dil öğretmen adaylarının eleştirel olarak kültürler arası yetkinliklerinin geliştirilmesine yönelik geliştirilen E-KY (Eleştirel Kültürlerarası Yetkinlik) dersinin öğretmen adayları üzerindeki etkilerinin araştırılması. Araştırma deseni olarak, hem nicel hem de nitel veri toplama tekniklerini ve analizini içeren karma araştırma yöntemi seçilmiştir. Kullanılan yöntemlerin muhtemel zayıf noktalarını en aza indirgemek ve bulguların geçerliliğini ve güvenilirliğini arttırmak için veriler anketler, gözlem formları, görüşme protokolleri, başarı testleri ve web dosyaları gibi yansıtma araçlarını içeren çoklu veri toplama araçlarıyla üçgenleme tekniği ile güçlendirilmiştir. Bu çalışmada yer alan katılımcılar, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği bölümünde çalışan 12 öğretmen eğitmeni ile aynı bölümde okuyan 34 lisans öğrencisidir. Deneysel araştırma tasarımı çalışmanın son aşaması için uygulanmıştır; öğretmen adayları kontrol grubuna 17; deney grubuna 17 kişi olmak üzere rastgele atanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS kullanılarak gerçekleştirilmiş ve örneklem büyüklüğüne ve diğer koşullara uygun olarak hem parametrik hem de parametrik olmayan testler yapılmıştır. Buna ek olarak, uygulanan eğitimin etki büyüklüğünü görebilmek için, deney grubu ile kontrol grubu arasındaki istatistiksel farklılıklar, en uygun efekt boyutu hesaplamaları ile yeniden ortaya konulmuştur.Nitel veri için içerik analizi yapılmış ve ham veriler ortaya çıkan temalar doğrultusunda kodlanmıştır. Örneklem büyüklüğü ve diğer araştırma koşullarına bağlı araştırma sınırlamalarına rağmen, elde edilen bulgular ve yorumlar bu çalışmada öğretmen inançları ile öğretmenlerin gerçek sınıf uygulamaları arasında bağdaşmanın çok zayıf olabileceğini ve öğretme metodolojisinde daha eleştirel yaklaşıma ve kültürlerarası duyarlılığa yönelik arzu edilen herhangi bir değişimin öğretmenlerin inanç ve öğretim davranışlarındaki farkındalıklarının arttırılmasıyla mümkün olabileceğini ortaya koymuştur.Ayrıca, istatistiksel analiz ve öğretmen adaylarının yansımalarına göre müfredat ve öğretimde yapılan gerekli değişikliklerle birlikte, eleştirel düşünme becerilerinin öğrencilerin kültürlerarası bilgi, bilinç ve duyarlılığının geliştirilmesinde tamamlayıcı ve önemli bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
The notion of intercultural competence, its explicitly and critically integration into education have received a considerable interest in recent years. The purpose of this study is to explore the impact of critical thinking skills both cognitive and dispositional dimension on the promotion of intercultural competence in language classrooms. In this sense, the key emphasis was put on the development of intercultural knowledge, awareness, and sensitivity within the framework of intellectual standards and traits with the intention of developing learners to be individuals, teachers, and citizens who are intellectually empowered. The focus of this research study is threefold: the exploration of language teaching objectives and beliefs of the educators with respect to critical thinking, culture teaching, and intercultural competence; the analysis of the participant educators' actual teaching behaviors in accordance with their early stated objectives and beliefs related to research focus; and the investigation of the impact of the developed C-IC (Critical Intercultural Competence) course on the development of critical intercultural competencies of the language teacher candidates. Mixed method research design which involves both quantitative and qualitative data collection techniques and analysis was chosen as research design. In order to minimize the possible weaknesses of any used method and increase the validity and reliability of the findings, the data was triangulated with multiple data collection tools such as surveys, questionnaires, observation sheets, interview protocols, success tests, and reflection tools like web-folios. Participants in this study were 12 educators and 34 undergraduate students majoring at English Language Teaching at a state university, in Turkey. Experimental research design was implemented for the last phase of the study; that is, 17 student teachers were randomly allocated to the control group and the rest 17 students were assigned to the treatment group. The statistical analysis of data was carried out by using SPSS and in accordance with the sample size and other conditions both parametric and non-parametric tests were used. Additionally, in order to see the magnitude of the impact of the training, the statistical differences between experimental and the control groups were confirmed with appropriate effect size calculations. For the qualitative data content analysis was performed and the raw data was coded in accordance with the emerged themes. Despite the study limitations due to the sample size and other research conditions, based on the research findings and interpretation, the study revealed that teacher beliefs may show quite low congruence with the real classroom practices and any intended shift in their teaching methodology towards more critical approach and intercultural sensitivity needs to be done through increasing their awareness in their beliefs and teaching. Furthermore, according to statistical analysis and student teachers' own reflections, with essential modifications in curriculum and teaching, critical thinking skills played a complementary and crucial role in fostering intercultural knowledge, awareness, and sensitivity of the learners.