Kadima Party's effect on İsraeli foreign policy (2005-2009)
Kadima Partisi'nin İsrail dış politikasına etkisi (2005-2009)
- Tez No: 391737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DENİZ TANSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tezin konusu İsrail'in güvenlik ilkesi temelinde Kadima'nın siyasi rolünün İkinci Lübnan Savaşı ve Dökme Kurşun Operasyonu ile nasıl etkilendiğidir. Bu tez Kadima'nın iktidarda olduğu 2005-2009 yılları ile sınırlanmıştır. Bu dönemde yapılan siyasi ve güvenlik ile ilgili araştırmalar İkinci Lübnan Savaşı ile temellenmiştir. Tezin amacı ise yeni güvenlik ve siyasi algıları ortaya çıkarmaktır. Bu yolla Dökme Kurşun Operasyonu ve İkinci Lübnan Savaşı ile birlikte Kadima'da politik açıdan değişmiştir. Bu teze yardımcı olacak tanımlar ise şöyledir: 1.Güvenlik algısı, İsrail'in tarihi ve siyasi yaşamında her zaman yüksek olmuştur. Bu algı ile birlikte İsrail'deki siyasi partilerin ideolojileri siyasi yaşamda değişikliğe uğramıştır. 2.Lübnan Savaşı ve Dökme Kurşun Operasyonu sayesinde İsrail'in güvenlik politikaları da değişikliğe uğramıştır. 2.Kadima'nın siyasi ideolojisi de 2.Lübnan Savaşı ve Dökme Kurşun Operasyonu ile birlikte değişikliğe uğramıştır. Bu değişiklik 2006 ve 2009 da yapılan seçimlerdeki oy dağılımında da görülmektedir. 3.Hamas'ın seçim başarısı Kadima'nın uluslararası alandaki politikasını da değiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of thesis will be how did the security issues surrounding The Second Lebanese War and Operation Cast Lead reshape Kadima Party's role in Israel's political life. This thesis will limited between 2005-2009 (Kadima's government term). Most of the literature of this period focuses on the political or security issues surrounding The Second Lebanese War. Therefore, the purpose of this thesis is to explore how the security and political issues surrounding. The Lebanese War and Operation Cast Lead reshaped Kadima's role in Israel's political life. The following key issues will guide the research: 1.General security is always high in Israel's historical and political life. This factor also gives a directions in Israeli political parties and political life. This factor also gives a directions in Israeli political parties and political life. Operation Cast Lead and The Second Lebanese War has changed Israel's security policies. 2.Kadima's role has changed after Operation Cast Lead and The Second Lebanese War in Israel political life. Because of this the election results changed 2006 to 2009. 3.Hamas' election victory how influence the direction of Kadima's international politics in Operation Cast Lead and The Second Lebanese War.