Adi ortaklık sözleşmesinde iç ve dış ilişkiler
Internal and external relationship in an ordinary partnership agreement
- Tez No: 391747
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ARPACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Adi ortaklık temeline dayalı hukuki ilişkilere günlük hayatta sıkça rastlanmaktadır. Bunun en önemli sebebi adi ortaklık sözleşmesinin kuruluşundaki kolaylık ve ortaklara sağladığı geniş hareket kabiliyetidir. Gerçekten de Türk Borçlar Kanununun adi ortaklık sözleşmesine ilişkin hükümlerine bakıldığında, şekil serbestisini esas alan, genellikle emredici olmayan ve kişisel öğelerin ön planda tutulduğu düzenlemeler göze çarpmaktadır. Diğer taraftan, adi ortaklık sözleşmesinin uygulama alanının son derece geniş olmasına bağlı olarak, bu sözleşme ilişkisinin işleyişi ile ilgili uyuşmazlıklar her geçen gün artmaktadır. İşte bu çalışmada öncelikle adi ortaklık sözleşmesinin temel özelliklerine yer verilecek, daha sonra, uygulama açısından en fazla uyuşmazlığın söz konusu olduğu, ortaklar arasındaki ilişkiler ele alınacak ve uyuşmazlıkların çözümü hususunda çözümler önerilecektir. Nihayet son bölümde ise ortakların üçüncü kişilerle olan ilişkileri bilhassa ortakların temsili ile ilgili sorunlar mercek altına alınarak çeşitli değerlendirilmelerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The legal relationships based on ordinary partnership are commonly encountered in our daily lives. The most significant reason is the easiness in establishing an ordinary partnership agreement and the great flexibility provided to the partners. Indeed, when the provisions of Turkish Law of Obligations related to the ordinary partnership agreement are considered, it is seen that the regulations which ground on the freedom of form principal, generally not imperative and prioritize the personal elements stand out. On the other hand, according to the fact that the scope of application of the ordinary partnership agreement is quite wide, the disputes arising from the execution of the said contractual relationship increase in numbers day by day. Hence, during these studies, the fundamental characteristics of the ordinary partnership agreement will be prioritized in first place, then the relations between the partners, which constitute the great number of disputes in terms of the application, will be dealt and the solutions related to the dispute resolutions will be suggested. Finally, in the last section, various evaluations will be made by focusing on the relations of the partners with the third parties, especially on the problems related to the representation.