Hızlı gözlem teknikleri ile belirlenmiş betonarme yapıların 'Riskli Yapıların Tespit Esasları 2013' yönetmeliği ile analizi
Analysis of reinforced concrete structures determined by Rapid Visual Screening Using Identify Risk Structure Rules 2013
  1. Tez No: 392109
  2. Yazar: KAZIM YEŞİLKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTAÇ TUHTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yapılan çalışmanın ilk adımında Amasya ilinde seçilen bir bölgede FEMA 154 hızlı görsel inceleme tekniği kullanılarak statik hesap yapılmaksızın mevcut binalar değerlendirilmiştir. Değerlendirmede yapıların deprem bölgesi, zemin etkisi, yapı taşıyıcı sistemi, kat sayısı, yapı düzensizlikleri gibi faktörler göz önüne alınarak yapı puanı hesaplanmıştır. Hesaplanan yapı puanlarına göre kritik skorun altında kalıp depreme karşı hassas ve detaylı değerlendirilmesi gereken dört adet bina seçilmiştir. İkinci adımda ise ilk bölümde detaylı değerlendirme gerektirdiği tespit edilen binalar, Afet Riski Altındaki Alanların dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında hazırlanan Riskli Yapı Tespit Esasları kullanılıp bilgisayar ortamında modellenerek risk tespiti yapılmıştır. FEMA 154 yöntemi kullanılarak değerlendirilip depreme karşı hassas olduğu tespit edilen binalar, statik hesap yapılıp incelendiğinde de depreme karşı riskli yapı kapsamına girdiği belirlenmiştir. Sonuçta iki yöntemin birbiriyle büyük ölçüde uyumlu olduğu tespit edilmiş olup, bu iki yöntem birlikte kullanılarak mevcut binalar için öncelik sıralaması ve yenileme çalışmaları yapılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
On the first step of the study, extant buildings that are chosen in Amasya were evaluated by FEMA 154 Quick Visual Observation Techniques without doing static calculation. On the evaluation, building point was calculated by taking the factors such as eartquake zone, ground effect, building porter system, the number of floor, building disorders of the constructions into consideration. According to the calculated building points, four buildings that had lower points than critical score, sensitive to the eartquake and needed to be evaluated in detail were chosen. On the second step, being fixed to be evaluated in detail at the first section the buildings were applied Risk Fixing via using Risky Construction Fixing Prnciples that were prepared on the extent of Law about Transforming Under Disaster Risk Areas. The buildings, which were fixed to be sensitive to an eartquake after being evaluated using FEMA 154 method, were designated to be involved in risky buildings against eartquakes after being examined with static calculation Eventually, two methods were fixed to be harmonious with each other to a great extent. It was made a decision that by using these two methods together priority arrengement and renovation can be done for the extant buildings.