The investigation of interfaces of multilayer multiaxis fiber reinforced composites by fiber Bragg grating sensors
Çok ensenli fiber oryantasyonuna sahip çok katmanli kompozit malzemelerinin arayüzlerindeki mekanik davranişlarin fiber Bragg sensörlerle i̇zlenmesi
  1. Tez No: 392288
  2. Yazar: ATAMAN DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İleri kompozit yapılar, spesifik mukavemetleri ve düşük özgül ağırlıkları gibi sebeplerden dolayı birçok mühendislik uygulamasında geleneksel metallerin yerini almıştır. Yapısal sağlık gözetimi (SHM) sistemlerinin, ileri kompozitlerin geliştirilmesindeki rolleri, daha once yapılmış akademik ve endüstriyel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu tez çalışmasında da, ileri kompozitlerin geliştirilmesinde kullanılabilecek vakum infüzyon ve reçine kalıplama üretim metotları tasarlanmıştır. Son üründe kullanılacak kompozitlerin geliştirilmesi projesi kapsamında kullanılacak bir mekanik test laboratuvarı Yonca-Onuk ltd. tersanesine kurulmuş ve yine bu proje kapsamında temel malzeme konfigurasyonları testleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonrasında ileri kompozitlerin oluşturulmasında kullanılabilecek katmanlar arası hibrit malzeme konfigürasyonları, gömülü fiber optik sistemlerle test edilmiş ve davranışları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Advanced Composites, due to their high strength to weight ratio, replaced conventional materials in many applications. The role of structural health monitoring (SHM) in development of advanced composites is proved by many in industry and academia. In this thesis work, vacuum infusion and resin transfer molding (RTM) were developed for advanced composite production. Within the context of advanced composite development project, a fully functioning mechanical test laboratory is built in Yonca-Onuk JV shipyard and also fundamental composite configurations were subjected to mechanical tests. In the last stage, interply hybrid composite configurations that can be used for advanced composites were tested with embedded fiber Bragg grating (FBG) sensors.