The performance wise comparison of the most widely used noSQL databases
En çok kullanıyor noSQL veritabanları performans karşılaştırması
  1. Tez No: 392381
  2. Yazar: AHMED ALADILY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma en sık kullanılan noSQL veritabanlarının karşılaştırılması ile ilgilidir. Birinci Bölüm SQL ve dört farklı çeşit noSQL veritabanının çeşitli özellikleri bağlamında ayrıntılı olarak incelenmesinden oluşmaktadır. İkinci Bölüm'de SQL ve noSQL veritabanlarının özelliklerinin yanısıra SQL ve noSQL veritabanları arasındaki temel farklar incelenmektedir. Üçüncü Bölüm; Couchdb, Mongodb, Cassandra ve Hbase mimarisi ile ilgilidir. Dördüncü Bölüm Couchdb, Mongodb, Cassandra ve Hbase'nin kurulumu konusuna odaklanmaktadır. Beşinci Bölüm dört çeşit noSQL veritabanının analizini içermekte, aynı zamanda performansa dayalı bir karşılaştırmayı da kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This work deals with the comparison of the most widely used noSQL databases. Chapter one deals in great details with the SQL databases and the noSQL databases including characteristics and the four types of noSQL databases, the second Chapter deals with the characteristics of the SQL and noSQL databases and the main differences between SQL databases and the noSQL databases. The third chapter deals with the architecture of the Couchdb, Mongodb, Cassandra, and Hbase. Chapter four deals with installation of the Couchdb, Mongodb, Cassandra and Hbase and Chapter five deals with analysis of the four noSQL databases and it also includes the performance wise comparison.