Yeni Çeltek Linyit Ocağı havalandırma sisteminin etüdü
The Research of Yeni Çeltek Colliery ventilation system
- Tez No: 39245
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDİL AYVAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Yeni çeltek Linyit İşletmesi Ocağında gerçekleştiri len bu çalışmanın amacı, mevcut havalandırma sisteminin etüdü, üretim yapılan pano ve üretime katılacak olan pano lar için gerekli olan hava miktarlarının nasıl karşılana cağının planlanması di r. Havalandırma şebekelerinin planlanması, gerekli olan hava miktarlarının sağlanması ve vantilatör tesislerinin tasarım ve seçiminde havayollarının dirençlerinin ve ge rekli hava miktarlarının doğru tespiti önemlidir. Bu çalışmada Yeni Çeltek Linyit İşletmesi Ocağında galeri kesit değerleri, hava hızı değerleri, belli kavşak noktalarındaki sıcaklık değerleri ve vantilatörlerin ya rattığı basınç farkları ölçmelerle tespit edilmiştir. Ölçmelerden elde edilen bu değerler kullanılarak şebekede ki kol dirençleri ve basınç düşüşü değerleri bulunmuştur. Hesap edilmiş olan bu değerler“Hardy Cross Tekniğinde”bilgisayar programına verilerek havayollarındaki hava da ğılım miktarları ve basınç düşüşü değerleri bulunmuştur. Panolar için gerekli olan hava miktarları hesap edi lerek bu hava miktarlarının toplam kol dirençlerinde yapı lacak olan değişikliklerle sağlanabileceği gösterilmiştir, Yapılan incelemeler sonucunda görülen aksaklıklar be lirtilmiş ve bu aksaklıkların nasıl giderilebileceği anla tı lm ıştır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RESEARCH OF YENİ CELTEK COLLIERY VENTILATION SYSTEM In the mining industry, inefficient ventilation has been the reason for production losses and many sudden disasters owing to explosion, fire and suffocation. Underground mining heath and safety regulations require a good control of the mine environment and this makes an efficient ventilation design more important. As the depth and mine area increase, ventilation design of mines becomes more complicated. The problems of mine ventilation are so different and sometimes very complex and difficult. To solition of the problems, requires a good knowledge on the mine and mine ventilation networks. A line diagram must be prepared and necessary parameters for the calculation of mine ventilation networks must be obtained by measurements in the underground. The aim of this study is to investigate the network and provide »sufficient air for the new panels which will be prepared. This study has been carried out between 1993 January and February. The necessary measurements for determining the airway resistance and friction factor was completed. The estimation of the results and recommendations which should be applied for the future works have been given in the thesis. The measurements, carried out in this study to determine the resistance are explained as below:i-Measurements of airway crossectional area (S) and average velocity (V), for the calculation of air quantity (Q) flowing in the airway. The quantity of airway (Q) flowing in an airway is not measured directly but is calculated from the average of 3 ' S (m /sec) Care should be taken in the measurement of the area particularly when the average velocity has been determined with satisfaction. The accuracy of the calculated air quantity (Q) depends on the accuracy of the measured average air velocity (V) and crossectional (S). Air quantity is the most frequently determined characteristics of the ventilation systems. In spot checks, measurements of Q in key airways indicate satisfactory or unsatisfactory ventilation network. In this study, the average air velocities were measured by using an anemometer. In the air velocity mesurements, the anemometer traversing method has been used. This is the routine procedure which is applied when measuring air velocities in mine airways. While the anemometer is running, it is slowly and steadily moved up and down a series of imagined vertical lines, so as to cover equal areas in equal time. The total period is usually one minute for a medium sized airway. The crossectional area of airways were measured by using a special instrument which was built by Yeni Celtek workshop. This instrument consists of essentially two graduated wooden lath, of changeable length, which can be rotated through 1800 in a vertical plane on a special table. This instrument has been set on the center of the airway bottom. The radial distance measurements have been made from the central point, and at observed angles (100); and these have been taken to the periphery of the airway. XIFrom the data so obtained, a scale diagram of the airway section has been prepared and the crossectional area has been read from this scale diagram by using a planimeter. Crossectional area has also been calculated from formula. ii- Measurements of pressure differences between two points in airway to determine airway resistance (R) from the following equation, which is called Atkinson formula: H - R. Q7 (kg/m.s2 ) iii- The absolute pressures have been measured with using a barometer in the entrances of the colliery. iv- The temperature of the air in the panels and galleries have been measured by using a classic thermometer. v- The pressure differences which is created by ventilators have been measured with using an inclined tube manometer. The manometer or“water gage”is a convenient instrument to be used between points fairly close together. According to the results of measurements, explained above, the airway resistances (R) have been calculated. The friction factors of airways have been calculated from the Atkinson formula below: H - R. Q* (kg/m.sz ) L. P R = C