Heterophase polymerization of pyrrole and thienyl end capped ethoxlated nonyl phenol by iron (III) chloride
Polipirol ile tiyenil sonlu etoksile nonil fenolün demir (III)klörür varlığında heterofaz polimerizasyonu
  1. Tez No: 392966
  2. Yazar: GÖRKEM ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN KÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Mühendislik Bilimleri, Chemistry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, büyük tanecik boyutları ve birçok çözücüde çözünememesinden dolayı işlenemeyen polipirolün kopolimerini yaparak daha küçük tanecik boyutunda, işlenebilir ve çözünebilir bir polimer elde etmektir.Bu amaçla , tiyenil sonlu etoksile nonil fenol ile polipirol'ün demir (III) klorür varlığında heterofaz polimerizasyonu incelenmiştir.Etoksile nonil fenol 2-tiyofenkarbonil klorür ile reaksiyona girerek tiyenil sonlu bir makromonomer haline gelmiştir. Tiyenil grubunun amacı ileride yapılacak blok kopolimer yapısında iletken (polipirol kısmı) ve iletken olmayan (etoksile nonil fenol kısmı) arası köprü görevi görmek ve malzemenin kimyasal yükseltgenme potansiyelini arttırarak demir (III) klorür oksidantı için uygun hale getirmektir. Demir (III) klörür varlığında yapılan kimyasal oksidatif polimerizasyonu sonucu elde edilen kopolimerler FTIR ve NMR gibi analiz yöntemleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents synthesis of novel block copolymers of thienyl end capped ethoxylated nonyl phenol and pyrrole via chemical oxidative polymerization, by iron (III) chloride (FeCl3). Ethoxylated nonyl phenol (ENP) was reacted with 2-thiophenecarbonyl chloride in order to synthesize a macromonomer containing thienyl end-group (ENP-ThC). Then copolymers of ENP-ThC and pyrrole were synthesized by chemical oxidative polymerization using iron (III) chloride as an oxidant. ENP-ThC served both as a macromonomer and an emulsifier for pyrrole with poor solubility in water.