Medeni Usul Hukukunda keşif
Inspection in Civil Procedure Law
- Tez No: 501679
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Keşif, hâkimin bir davada karar verebilmek için sahip olması gereken kanaati, bizzat uyuşmazlık konusunu inceleyerek elde etmesidir. Hâkim, gerçekleştirdiği keşif işlemleri neticesinde elde ettiği keşif sonucunu uyuşmazlığın çözümünde kullanmaktadır. Bu nedenle keşif, medeni usul hukuku bakımından önemli bir ispat aracıdır. Keşif, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 288 ila 292'nci maddeleri arasında düzenlenmiştir. Çalışmamızda, ilgili kanun maddelerinin belirlediği çerçevede ve medeni usul hukukunun temel ilkeleri, yargı kararları ve bilimsel içtihatlar ışığında keşif kurumu incelenmiş, uygulamada ortaya çıkan sorunlar için çözüm önerileri sunulmuştur. Birinci bölümde keşfin tanımı, özellikleri, hukukî niteliği ve keşfe hazırlık işlemleri; ikinci bölümde keşfin yapılması ve keşif konuları; üçüncü bölümde keşfin sonlandırılması, kanun yollarında keşif yapılması ve keşif sonucunun değerlendirilmesi ele alınmıştır. Kanun'un 292'nci maddesinde düzenlenen soybağının tespiti amacıyla yapılan keşif ile uygulamada çokça karşılaşılan taşınmaz keşfi üzerinde, farklılık ve önem arz etmeleri sebebiyle ayrıca durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Inspection is the examination of the judgment matter in a case by the judge in order to attain conviction necessary for entering a judgment. The judge utilizes the result of inspection, which is achieved through the process, to resolve the dispute. Therefore, inspection is a significant means of proof in terms of civil procedure law. Inspection is regulated in articles 288 through 292 of the Code of Civil Procedure no. 6100. In this study, inspection is examined in the light of basic principles of the civil procedure law, judgments and jurisprudence and in the frame of related legislation. In addition, solution suggestions are presented regarding the issues that exist in practice. In the first part, definition of inspection, its features, legal characteristic and preparations for inspection; in the second part, execution and scope of inspection; and in the third part, termination of inspection and evaluation of its results are examined. Inspection of real property and inspection of paternity, which is set in article 292 of the Code, are examined further due to their distinctness as well as their importance.