Araştırma görevlilerinin maruz kaldıkları kötü muamele düzeyi ile iş doyumu ve işten ayrılma niyeti ilişkisi
The level of mistreatment to which research assistants are exposed and its relation with their job satisfaction and intention to leave
  1. Tez No: 393249
  2. Yazar: GİZEM GÜNÇAVDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı araştırma görevlilerinin kötü muameleye maruz kalma düzeylerini saptamak ve kötü muameleye maruz kalma düzeyleri ile iş doyumları ve işten ayrılma niyetleri arasında ilişki olup olmadığını saptamaktır.Araştırmanın evrenini Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi'ndeki yedi fakültede görev yapmakta olan 255 araştırma görevlisi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında evrenin tamamına ulaşma imkanı olduğundan örneklem seçme yoluna gidilmemiştir. Araştırmada veriler Harlos ve Axelrod (2005) tarafından geliştirilmiş ve Günçavdı ve Polat (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan Kötü Muamele Ölçeği, Brayfield ve Rothe tarafından geliştirilen ve Bilgin (1995) tarafından Türkçeye uyarlanan İş Doyumu Ölçeği, Hanisch ve Hulin (1990; 1991) tarafından geliştirilen ve Sarıdede (2004) tarafından Türkçe'ye uyarlanan İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda araştırma görevlilerinin kötü muameleye düşük sıklıkta maruz kaldıkları, iş doyumu düzeylerinin yüksek, işten ayrılma niyetinin düşük düzeyde olduğu saptanmıştır. Ayrıca araştırma görevlilerinin kötü muameleye maruz kalma düzeylerinin kişisel ve örgütsel değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Araştırma görevlilerinin iş doyumu düzeyleri ve işten ayrılma niyetleri de bahsedilen değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermiştir. Araştırma görevlilerinin kötü muameleye maruz kalma düzeyleri ile iş doyumu düzeyleri arasında yükseğe yakın orta düzeyde negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu, kötü muameleye maruz kalma düzeyleri ile işten ayrılma niyeti düzeyleri arasında ise orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the level of mistreatment to which research assistants are exposed to, and whether there is a correlation between level of mistreatment and job satisfaction, level of mistreatment and intention to leave the job. The population of this study consists of 255 research assistants who work at seven faculty at Kocaeli University's Umuttepe Campus. Because there was a chance to reach the total population, the researcher did not use any sampling method. The data collection tool of this study is a questionnaire that includes Mistreatment Scale developed by Harlos and Axelrod (2005) and adapted to Turkish by Günçavdı and Polat (2015), Job Satisfaction Scale developed by Brayfield and Rothe, adapted to Turkish by Bilgin (1995), and Intention to Leave the Job Scale developed by Hanisch and Hulin (1990; 1991) and adapted by Sarıdede (2004). It has been found out in this study that research assistants expose mistreatment rarely, their job satisfaction level is high, and their intention to leave the job is at the low level. Also the level of mistreatment to which research assistants' being exposed shows significant difference depending on personal and organizational variables. Also this study reveals that research assistants' job satisfaction and intention to leave the job shows significant difference depending on those variables. It has been seen that there is a significant, close to extreme but moderate and negative correlation between level of mistreatment and job satisfaction; and there is a significant, moderate and positive correlation between level of mistreatment and intention to leave the job.