Türkiye'de kamu sektörünün halkla ilişkiler bölümlerinde çalışma ilişkileri
The work relations of the employees who are employed in the public relations departments in public sector in Turkey
- Tez No: 393343
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışmanın amacı, çağdaş kamu personel rejimindeki hızlı dönüşümün Türkiye'de kamu sektörünün halkla ilişkiler bölümlerindeki çalışma ilişkilerine nasıl yansıdığını ortaya koymaktır. Kamudaki halkla ilişkiler bölümlerinin etkin ve verimli olabilmesi için halkla ilişkiler sektörünün işlevlerini tam olarak yerine getirmesi ve bu işlevleri yerine getirecek sektör çalışanlarının çalışma ilişkilerinin ele alınarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda, Türkiye'de kamu sektörünün halkla ilişkiler bölümlerinde hizmet verenlerin çalışma koşulları, işe alınma, hizmetiçi eğitim, kariyer, statü, performans yönetimi, gelecek beklentileri, ücret yapısı gibi konuların incelenerek halkla ilişkiler mesleğinde çalışanların çalışma ilişkileri ortaya konulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to observe how the rapid transformation in contemporary public personnel regime is reflected in the public relation departments of the public sector in Turkey. It is essential that the public relation services in public sector, to accomplish efficiency and productivity they should perform the functions of the public relations sector fully and completely and this should be evaluated by considering the work relations of the public sector employees who shall carry out this service. In this content, the working conditions, employment, intra-service training, carrier, status, performance management, future expectations, wage structure of the employees who are employed in the public relations departments of the public sector in Turkey should be reviewed and the work relations of the personnel working in public relations profession are reviewed in this study.