Ricardocu Denklik Teoremi: Türkiye üzerine ampirik bir uygulama
Ricardian Equivalence Theorem: An empirical application on Turkey
  1. Tez No: 393648
  2. Yazar: AYŞE ZABUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bütçe uygulaması sonucunda kamu gelir ve giderleri arasındaki fark kamu giderleri lehine olması halinde kamu açıklarından bahsedilmektedir. Kamu açıkları gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için başlıca ekonomik problemlerden biri olarak gözükmektedir. Kamu açıkları ve bu açıkların finansman yöntemleri Türkiye ekonomisinde de yıllardır yaşanan pek çok istikrarsızlığın temelini oluşturduğu bilinmektedir. Bu konuyla ilgili Ricardocu Eşitlik Teoremi makro ekonomilerde yoğun bir teorik ve ampirik araştırmaya maruz kalmıştır. Keynesyen ekonomilerde kamu borcu ekonomi üzerinde bir etkiye sahiptir. Çünkü tüketiciler kamu borcunu net servet olarak görmektedirler. Ricardocular ise, kamu borcundaki artış tüketimi etkilemeyecek ve borçtaki artışın herhangi bir reel etkisinin olmayacağını savunmaktadırlar. Ricardocu Eşitlik Hipotezi, kamu harcamaları sonucunda ortaya çıkan bütçe açıklarının finansmanında, borçlanma ya da vergileme yolunun seçilmesinin özel kesimin harcamaları üzerinde bir etkisinin olmayacağını, tüketim- tasarruf- yatırım- faiz ve cari işlemler hesabının da bundan etkilenmeyeceğini ileri sürmektedir. Bu çalışmada eş bütünleşmeye dayalı FMOLS yöntemiyle Türkiye ekonomisi üzerine 1960-2013 dönemi yıllık verileri kullanılarak Ricardocu Eşitlik Hipotezi test edilmiştir. Parametrelere WALD testi uygulanarak literatürde tartışıldığı gibi bu hipotezin geçerliliği sınanmıştır. Buna göre Türkiye ekonomisi için Ricardocu Eşitlik Hipotezi geçerli kabul edilmemiştir ve kamu tüketimi özel tüketimi ikame ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public deficit occurs in the case of the fact that the difference between public income and expenses is in favour of public expenses as a result of a budget application. It seems that public deficits are one of the major economic problems for both developed and developing countries. Public deficits and the financing methods of them have long been known to be the basis of a lot of instability in Turkish economy. In this sense, Ricardian Equivalence Proposition has been exposed to intensive theoretical and empirical studies in macro economies. Public debt has an impact upon economy in Keynesian economies, since consumers regard public debt as a net prosperity. As for Ricardians, they maintain that the increase in public loan will not have an effect on consumption and an increase in loan will not have a real effect. Ricardian Equivalence Hypothesis argues that choosing the method of borrowing or taxation will not have any effect on the private sector expenditures in financing the deficits in the budget resulting from public expenditures, and the consumption-saving- investment-interest and current account will also not effect. In the current study, Ricardian Equivalence Hypothesis was tested using annual data of 1960-2013 period on Turkish economy through the method of FMOLS (Fully Modified Ordinary Least Square) depending on co-integration. Parameters were applied WALD test and the validity of the hypothesis was tested as discussed in the literature. In this sense, the validity of Ricardian Equivalence Hypothesis for Turkish economy was accepted with a conclusion that public consumption substitute private consumption.