Ürolitiyazis tespit edilen infantlarda metabolik risk faktörleri ve beslenme ile ilişkisi
The relationship between feeding modalities and metabolic risk factors for urolithiasis in infants
- Tez No: 393915
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHAN DÜŞÜNSEL
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı bebeklerde taş hastalığına yol açan metabolik risk faktörleri ile beslenme şekilleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Hastalar ve Yöntem: Bir yaş ve altında ürolitiyazisi olan 70 bebek çalışmaya dahil edildi. Üriner sistem enfeksiyonu, kronik hastalığı, anatomik anormalliği, yenidoğan döneminde yatış hikayesi olan hastalar ve ilaç kullananlar dışlandı. Annelere bebeklerin beslenmesi ile ilgili bir anket uygulandı. Diyet özellikleri (anne sütü/mama ile beslenme durumları, ilave su takviyesi) ve taş hastalığı için aile hikayesi belirlendi. Tüm hastalar başlangıç semptomları açısından değerlendirildi. Hastalardan ürolitiyazis için metabolik risk faktörlerini analiz etmeye yönelik 24 saatlik idrar toplandı. Bulgular: Taş hastalığının ilk tespitinde ortalama tanı yaşı 4.47 ± 2.41 ay idi. En belirgin semptomlar huzursuzluk (%45.7) ve kusma (%14.3) iken, %24 hasta asemptomatikti. Hastaların çoğu (%64.2) anne sütü, kalanı ise anne sütü ve mama birlikte almaktaydı. Toplam 70 hastanın 24'ü ilave su takviyesi almıştı. Elli hastada (%71.4) mikrolitiyazis tespit edildi. Hastaların 44'ünde (% 62.9) taş hastalığı için aile hikayesi mevcuttu. Bebeklerin % 90'ında en az bir metabolik anormallik tespit edildi. Mikrolitiyazis ve daha büyük taş grupları arasında üriner metabolit atılımları bakımından anlamlı farklılık tespit edilmedi. Hiperkalsiüri ve hiperürikozüri oranları sırasıyla %40 ve 47 idi. İlave su takviyesinin üriner metabolit atılımları üzerine etkisi belirlenmedi. Anne sütü ve mama birlikte alan hastalarda daha yüksek idrar fosfor ve ürik asit atılımları belirlendi. Sonuç: Bebeklerde ürolitiyazis ülkemiz için halen ciddi bir problemdir. Bu hastalar aseptomatik olabileceği gibi non-spesifik semptomlar ile de başvurabilir. Aile hikayesi olması ve formül mama ile beslenme bebeklerde ürolityazis oluşumunu artırabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the relationship between infant feeding modalities and metabolic risk factors for urolithiasis in infants. Patients and Methods: Total 70 infants (< 12 months) with urolithiasis were included in this study. Patients with urinary tract infection, chronic disease, anatomic abnormalities, history of hospitalization in neonatal period and medication were excluded. A quastionnaire was performed to mothers. Dietary characteristics (breast and/or formula feeding, plus water supplementation ) and family history for urolithiasis were determined. All patients were evaluated for presenting symptoms. Twenty-four hour urine were collected to analyze metabolic risk factors for urolithiasis. Results: The mean age at diagnosis of stone disease was 4.47 ± 2.41 months. The major clinical symptoms of our patients were restlesness (45.7%) and vomiting (14.3%) whereas 24% of infants were asymptomatic. While the majority of patients (64.2) were breast feeding, the rest were given formula plus breast feeding. Twentyfour of 70 patients were supplied with water. Fifty infants (71.4%) had microlithiasis. A family history of stone disease was recorded in 44 patients (62.9%). At least one metabolic abnormality was found in 90% of the infants. There was not any significant differance for urinary metabolite excretions between microlithiasis and larger stone groups. Hypercalciuria and hyperuricosuria were detected in 40 and 47% respectively. We did not detect any effect of water supplementation on urinary metabolite excretion. Higher urinary phosphorus and uric acid excretion were detected in formula plus breast feeding group. Conclusion: Urolithiasis in infancy stil remains a serious problem in our country. Infants with urolithiasis may present with non spesific symptoms. A positive family history for urolithiasis and feeding with formula may increase the occurence of urolithiasis in infants.