Akut dekompanse kalp yetmezliğinde tip 1 kardiyorenal sendromun gelişimi ve geri dönüşümlülüğünü öngörmede serum sistatin c ve idrar böbrek hasar molekülü-1 düzeyleri
Usefulnes of serum cystatin c levels and urie kidney injury molecule 1 in prediction of development and reversibility of type 1 cardiorenal syndrome in patients with decompansated heart failure
  1. Tez No: 393940
  2. Yazar: ESER AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kalp yetmezliğinde akut böbrek hasarı sık karşılaşılan bir durumdur ve kötü prognoz ile ilişkilidir. Yeni böbrek biyobelirteçleri ABH'nın erken dönemde saptanmasını sağlayabilir. KIM-1 ve sistatin C'nin yaklaşık 24. saatinde ABH'nın saptanmasını sağladığı gösterilmiştir. Ancak ABH gelişen hastalarda bu biyobelirteçlerin değişimlerinin ABH'nın geri dönüşümlü olup olmadığı konusunda öngördürücü olup olmadığı bilinmiyor. Çalışmamızın amacı akut dekompanze kalp yetmezliği tanısı ile hastaneye yatan hastalarda kabul serum sistatin C ve idrar KIM-1 düzeylerinin 48. saatte ABH gelişmesinin öngördürücüsü olup olmadığını anlamaktı. Yine kreatininini artan ve akut böbrek hasarı gelişen hastalarda bazal serum sistatin C ve idrar KIM-1 düzeylerine göre 24. saat serum sistatin C ve idrar KIM-1 düzeylerindeki değişimin ABH'nın geri dönüşümlü olduğu konusunda öngördürücü olup olmadığını anlamak idi. Çalışmamızda dekompanse kalp yetmezliği ile hastaneye yatan 45 hastanın 18'inde 48. saatte ABH gelişti. ABH gelişen hastalarda kabul serum sistatin C değeri her iki grupta normal referans değerlerin üzerinde ve ABH gelişen daha yüksek, yine 24. saat serum sistatin C düzeyi ABH gelişen grupta daha yüksek bulunmuştur. Kabul serum sistatin C düzeyinin 1.55'in üzerinde olmasının ABH gelişimi öngördürücüsü olarak %77.8 duyarlılık, %85.2 özgüllük, 1.34'ün üzerinde olmasının ABH gelişimi öngördürücüsü olarak %83.3 duyarlılık, %67 özgüllük gösterdiği izlenmiştir. Kabul idrar KIM-1 ve idrar KIM-1/idrar kreatinin düzeyleri açısından ABH gelişen ve gelişmeyen grup arasında fark saptanmamıştır. Akut böbrek hasarı gelişen grupta 24. saatte idrar KIM-1 düzeyinin anlamlı olarak arttığı görülmüştür. Akut böbrek hasarı geri dönen hastaların bazal BUN, kreatinin, GFH, sistatin C ve KIM-1 değerleri diğer hasta grubundan istatiksel olarak farklı değilken, 24.saatteki sistatin C değişimi açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmıştır. Akut böbrek yetmezliği geri dönen hastalarda 24.saatte sistatin C düzeyleri düşme eğilimindedir. İdrar KIM-1 ve idrar KIM-1/kreatinin değerlerinin 24 saatteki değişimi açısından gruplar arasında fark sapanmamıştır. Sonuç olarak, hastaneye yatış sırasında bakılan sistatin C değerinin yüksek olması bu hastaların böbrek fonksiyon testlerinin 48 saat sonra bozulabileceğini ve 24 saat sonra bakılan sistatin C değerinin düşmesi ABH gelişse bile bunun geri dönüşümlü olabileceğini gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Acute kidney injury is frequently encountered during the course of heart failure and it is associated with poor prognosis. Novel biomarkers may detect the acute kidney injury in an earlier stage. Previous studies showed that KIM-1 and cystatin C can detect acute kidney injury within first 24 hour. However, it is not known whether these novel biomarkers are useful in predicting the reversibility of kidney injury. The aim of the present study is to evaluate the predictive value of admission serum cystatin C and urine KIM-1 levels in development and reversibility of acute kidney injury, and association of change in serum cystatin C and urine KIM-1 levels in 24 hours with reversibility of acute kidney injury in patients hospitalized for acute decompensated heart failure. Acute kidney injury was developed in 18 of 45 decompanse heart failure patients in 48th hour of the hospital stay. Admission cystatin C levels were higher than normal reference range in both patients with and without acute kidney injury. 24th hour cystatin levels were higher in patients with acute kidney injury. Admission cystatin C level are independently associated with development of acute kidney injury. While an admission cystatin C level of 1.55 predicted acute kidney injury with 77.8% sensitivity and 85.2% specifity, an admission cystatin C level of 1.34 mg/L predicted acute kidney injury with 83.3% sensitivity and 67% specifity. Admission and 24th hour urine KIM-1 levels were not different between patient with and without acute kidney injury. KIM-1 levels were significantly increased in acute kidney injury patients. Admission BUN, creatinine, cystatin C and KIM-1 levels were not different between patients had recovered and had not recovered from acute kidney injury. Twenty fourth hour cystatin C levels were decreased in patients recovered from acute kidney injury. Urine KIM-1 and KIM-1/creatinine levels were not different between groups. In conclusion, higher admission cystatin C levels are associated with development of acute kidney injury in 48th hour of hospital stay. Decrease in cystatin C levels in 24th hour may be associated with reversibility of acute kidney injury.