Ratlarda nebivolol ve karvedilolun renal iskemi reperfüzyon hasarını önleyici etkisinin idrar ngal ve kim-1 düzeyleri ve doku düzeyi oksidatif stres belirteçleri kullanılarak karşılaştırılması
Ratlarda nebivolol ve karvedilolun renal iskemi reperfüzyon hasarini önleyici etkisinin idrar ngal ve kim-1 düzeyleri ve doku düzeyi oksidatif stres belirteçleri kullanilarak karşilaştirilmasi
- Tez No: 393941
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM TURGAY ARINSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Akut böbrek yetmezliği klinikte sık olarak karşımıza çıkmakta, çoğu zaman I/R hasarı etyolojide rol oynamaktadır. Bu kadar sık görülen renal I/R hasarının patogenezinin aydınlatılması ve koruyucu bir tedavinin bulunması önemli olup, bu konuda birçok çalışma yapılmaktadır. Çalışmamızda karvedilol ve nebivololün profilaktik olarak kullanımının, renal I/R hasarından koruyucu etkisinin olup olmadığının gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, her grupta altışar adet olmak üzere toplam 24 adet Wistar albino rat dört gruba rastgele yöntemle eşit olarak dağıtıldı. Birinci grup İskemi-Reperfüzyon grubu, ikinci grup Sham kontrol grubu olup, bu gruplara, ilaç verilen gruplardakine eşit hacimde su verildi. Üçüncü ve dördüncü gruplar sırasıyla karvedilol ve nebivolol verilen gruplar olup, beş gün boyunca 2mg/kg dozunda ilaç verildi. Beşinci günün sonunda, sham kontrol grubu haricinde tüm gruplara laporotomi sonrası sağ nefrektomi yapılıp sol renal artere klemp konarak 45 dakika boyunca iskemi uygulandı, ve 24 saatlik reperfüzyon sonrasında laporotomi yapılarak kan, böbrek dokusu ve idrar örnekleri örnekleri alındı. Sham kontol grubuna ise laporotomi yapıldıktan sonra bilateral renal pediküller görülüp iskemi-reperfüzyon hasarı yapılmadı. Tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi için doku MDA, GST, Katalaz,NOS ve SOD düzeyleri ile serum BUN, Kreatinin,idrar NGAL ve KIM-1 düzeyleri ölçüldü ve GFR hesaplandı.Bulguların analizinde,iskemi reperfüzyon hasarının böbrekte ciddi histopatolojik bulgular oluşturduğu,GFR'yi azalttığı,doku düzeyi oksidatif stresi arttırdığı ve böbrek fonksiyon testleri ve inflamatuar belirteçlerde artışa yol açtığı görüldü.Çalışmada, özellikle karvedilolün KIM-1 ve doku düzeyi GST enzim düzeyleri ile renal histopatoji üzerine istatiksel olarak anlamlı etkileri ön plana çıkarken,istatiksel olarak anlamlı olmasa da diğer böbrek fonksiyon testleri ve antioksidan enzim sistemleri üzerine olumlu etkileri görülmüş olup, lipid peroksidasyon belirteci olan MDA 'da azalmaya neden olmuştur. Nebivolol için, tüm parametrelerde istatiksel anlamlı sonuç bulunmasa da böbrek fonksiyonel testleri ve doku düzeyi antioksidan enzimler düzeyinde olumlu etkileri ile MDA seviyelerinde azalma tespit edilmiştir. Ancak doku histopatolojisindeki etkileri istatiksel olarak anlamsız olup karvedilolün gerisinde kalmıştır. Sonuç olarak renal I/R hasarının önlenmesi ve azaltılmasında gerek biyokimyasal parametrelerde gerekse histopatolojik incelemelerde karvedilolün nebivolole üstünlüğü vardır. Ayrıca ABH tespitinde, non invaziv yöntem olarak yeni inflamatuar belirteçlerin, geleneksel yöntemler kadar etkin olduğu görülmüş olup, literatürdeki erken hasarın tespitindeki rollerini de unutmamak gerekir. Bu sonuçların daha net ortaya konması için,daha geniş tabanlı hayvan gruplarıyla çalışılmasının yararı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Acute renal failure is frequently encountered in clinical practice, most of the time I/R injury plays a role as etiological. Elucidation of the pathogenesis of renal I/R injury which has been encountered frequently and protective treatment of renal I/R injury is important, there have been many studies on this subject. In our study, the use of carvedilol and nebivolol as a prophylactic agent, was aim to show whether the protective effect of renal I/R injury. In this study, a total of 24 number, including six Wistar albino rats in each group were evenly distributed randomly into four groups. Ischemia-reperfusion group was the first group, second group was sham control group, to these groups, those in the drug-treated group were given an equal volume of water. The third and fourth groups are provided in groups respectively carvedilol and nebivolol, were given drug 2mg/kg for five days. At the end of the fifth day, after laparotomy, right nephrectomy operated to all groups except the sham control group and ischemia was applied for 45 minutes by clamping the left renal artery concomitantly. 24 hours after reperfusion, kidney tissue, blood and urine samples were taken via laparotomy. İschemia/reperfusion injury was not performed to the sham control group and we have seen bilateral pediküls in sham control group after laparoskopi. For evaluation of treatment efficacy tissue MDA, GST, katalaz, NOS, SOD levels and serum BUN, kreatinin levels and urine NGAL, KIM-1 levels measured and GFR was calculated. In the analysis of findings, was seen that ischemia reperfusion injury that causes severe histopathological findings in the kidneys, decrease GFR, tissue oxidative stress level increases and lead to an increase in inflammatory markers and renal function tests. In the study, especially carvedilol's meaningful effects have been prominent on the KIM-1, tissue GST enzyme level and renal histopatology as istatistically, however, although that is not statistically significant, positive effects was seen on other renal function tests and antioxidant enzyme systems and led to a reduction in the MDA which is a lipid peroxidation marker. Although there is no statistically significant results in all parameters with using nebivolol, positive effects have been determined in renal function tests and tissue antioxidant enzyme levels and found that MDA levels have been reduced after nebivolol. But nebivolol's effects have been insignificant on the tissue histopatology as istatistically and has lagged behind of the carvedilol. As a result, carvedilol has an advantage than nebivolol, for preventing and reducing renal I/R injury both in biochemical parameters and in histopathological examination. In addition, for the detection of AKI, of using new inflammatory markers as a non-invasive method, were found to be as effective as traditional methods and we must not forget the role of detection of early damage in literature. To demonstrate more clearly of these results, working with more broad-based group of animals will benefit.