Gebe kadınların yaşam kalitesi ve depresyon durumlarının belirlenmesi
Life quality of pregnant women and detection of depressions
- Tez No: 394117
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırma son trimasterinde bulunan gebelerin yaşam kalitesi ve depresyon durumlarını değerlendirmek amacıyla planlandı. Tanımlayıcı nitelikteki çalışma, 11 Aralık 2013 – 30 Ocak 2014 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalına başvuran, araştırmaya kabul kriterlerine uyan ve rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 100 gebe ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan Sosyo-Demografik Bilgi Toplama Formu, SF 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (The MOS 36 Item Short Form Health Survey) ve Epidemiyolojik Araştırmalar Merkezi Depresyon Skalası (Center for Epidemiyologic Studies Depression Scale) kullanıldı. Veriler, araştırmacı tarafından gebelerle karşılıklı görüşme yöntemi kullanılarak toplandı. Elde edilen verilerin analizinde yüzdelik, ortalama, standart sapma, Pearson chi-square, Mann Whitney u testi, Kruskal –Wallis, Post hoc Tukey testleri kullanıldı. Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 28,69±4.08, gebelik haftası ortalaması 34,34±3,60 dır. Gebelerin SF 36 yaşam kalitesi alt boyut puan ortalamalarında fiziksel rol (33.25±39.89), emosyonel rol (47.67±43.23), ağrı (55.90±21.93) alt boyut ortalama puanları diğer alt boyut puanlarına kıyasla daha düşük bulundu. Gebelerin yaşam kalitelerinin fiziksel rol, emosyonel rol, ağrı alt boyutlarında olumsuz etkilendiği belirlendi. EAMDS ölçek kesme puanına (16 ve üzeri puan) göre gebelerin %40'ının, EAMDS toplam puanı 16 puan ve üzerindeydi. Gebelerin %40'ının depresif semptomlarının olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The research is projected with the purposeto assess life quality and state of depressions in pregnant women at their last trimester. The research qualified descriptive is realized with 100 pregnant women selected with random sampling method, eligible to the research admission criteria, who had applied between December 2013 and January 30,2014 to the Gynecology and Obstetrics Department of the Medical Faculty of Cerrahpaşa at the University of Istanbul. The researcher gathered data using the social demographic data collection form, MOS 36 Item Short Form Health Survey and Center for Epidemiologic Studies Depression Scale, which were prepared by the Researcher after screening the literature. The data were gathered by the Researcher using interview method with pregnant women. The percentage, average, Standard variation, Pearson chi-square, Mann Whitney u test, Kruskal –Wallis, Post hoc Tukey tests were used in the analysis of the data obtained. The pregnant women, who participated to the research were in average 28,69±4.08 years old, the average pregnancy week was 34,34±3,60. The lower dimension point averages of the pregnants in SF 36 life quality physical role (33.25±39.89), emotional role (47.67±43.23), pain (55.90±21.93) lower dimension point averages were found lower than other lower dimension points. It was detected that the life quality of the pregnants was affected from physical role, emotional role, pain lower dimensions. According to EAMDS scale cutoff score (16 or above ) the total EAMDS points of 40% of pregnants were 16 or above. It was detected that 40% of the pregnants had depressive symptoms.