Hematolojik maligniteli hastalarda hastalık algısını etkileyen faktörler
The factors affecting the perception of patients that are having haematologic malignancies
  1. Tez No: 394118
  2. Yazar: NAZLI YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma hematolojik malignite tanısı almış olan, hematoloji kliniğinde yatarak ve ayaktan tedavi gören hastaların, hastalık algılarını etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla, tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Bu araştırma İstanbul'da bir üniversite hastanesinde Eylül 2014 ile Haziran 2015 tarihleri arasında etik kurul onayı takiben gerçekleştirildi. Hematoloji kliniğinde yatarak ve ayaktan tedavi gören 18 yaş üstü, hematolojik malignite tanılı hastalar arasından; araştırmaya katılmayı kabul eden ve genel durumu iyi olan 76 hasta ile çalışıldı. Veri toplama aracı olarak ''Hasta Bilgi Formu'' ve ''Hastalık Algısı Ölçeği'' kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde Kruskal Wallis H testi (KW) testi, Mann Whitney U testi (MW) ve Kolmogorov - Smirnov dağılım testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was done as cross-sectional and descriptive manner, between patients that are having diagnosis of hematologic malignancy, that are treated inpatient and outpatient settings in order to assess the factors affecting the perception of the disease. This research was conducted in an university hospital between September 2014 and June 2015 following the ethics commity's approval. .The study was done between 76 patients in good condition that are above the age of 18, accepted the enrollment to the study, and treated inpatient and outpatient settings .To collect the data ''Patient Information Sheet'' and ''The Illness Perception Questionnaire'' was used. Kruskal-Wallis H test (KW), Mann -Whitney U test ( MW) and Kolmogorov - Smirnov test was used as statistical analysis methods. The Results were evaluated in two-way, in 95% confidence interval and the p value