Tip 1 diyabet hastalarının bilgi arayışında internet tutumlarının değerlendirilmesi
Assessment of internet behavior of patients with TYPE 1 diabetes regarding to information search
  1. Tez No: 394121
  2. Yazar: GÜNEŞ FEYİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Diyabet tedavisinin önemli adımlarından biri eğitimdir. İnternet bilgiye istenilen zamanda, her konuda ve en hızlı ulaşılan eğitim kaynaklarından biridir. Toplumumuzda eğitim düzeyi ve yaşla ilgili olarak internet kullanımının genç yaş gruplarında daha fazla olması beklenmektedir. Bu doğrultuda çalışma tip 1 diyabetli hastaların bilgi arayışında internet tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma İstanbul'da bir üniversite hastanesi diyabet polikliniğinde takip edilen tip 1 diyabetli hastalarda yapılmıştır. Rastlantısal olarak seçilen ve çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara veri toplamak amacıyla sosyodemografik bilgiler, diyabete ilişkin veriler, diyabet yönetimi ile ilgili davranışlar, internet kullanım özellikleri, internette diyabetle ilgili arama yapma özelikleri ile ilgili anket formu ve İnternet Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada 52 kadın, 65 erkek toplam 117 tip 1 diyabetli hasta ile görüşüldü. İnternet kullanım oranları eğitim düzeyi ile pozitif korelasyon göstermekte idi. Kullanıcıların %33,3' günde en az bir kez internete bağlanıyordu. Diyabetle ilgili arama yapanların (%84,6) en fazla aradığı konu diyabetle ilgili yeni gelişmeler (%57,3) oldu. İnternet kullanım amacında ilk sırada sosyal ağlar(%59,8) yer aldı. Sosyal ağlarda en az birine üye (%88,0) olanlardan %62,4'ünün diyabetle ilgili herhangi bir gruba üyeliği yoktu. Diyabetle ilgili paylaşımları takip etme (%67,5) diyabetle ilgili paylaşımda bulunmaktan (%23,1) fazla bulundu. Eğitim düzeyi yüksek ve genç bir grup olan katılımcılarımızın internet kullanım oranı beklendiği gibi oldukça yüksek bulundu. İnternet kullanımı ve sosyal ağlara üyelik oranlarının yüksek olmasına rağmen diyabetle ilgili sosyal medya paylaşımlarının düşük olması bilgi paylaşmada en kolay yollardan biri olan internetin daha etkin kullanımı için tip 1 diyabetli hastaların bu yönde eğitilmesi ve yönlendirilmesinin yararlı olacağını düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Education is a major step in diabetes treatment. Internet is one of the fastest education tools which can provide necessary information in any given time. In our society due to educational level and age, use of internet is expected to be more in younger age groups. In this context, this study was conducted to assess the internet behavior of patients with type 1 diabetes in information search. Study was conducted with type 1 diabetic patients followed in a university hospital diabetes policlinic in Istanbul. Patients were selected with randomization and the ones who gave consent were asked about their demographical and social status, information about diabetes, behavior in diabetes management, internet search characteristics and diabetes related internet search characteristics with a questionnaire and an internet use scale. A total of 117 patients with 52women and 65 men were recruited. There was positive correlation between internet use and educational level. Almost 33.3% of the subjects were online at least once a day. The most frequent search related to diabetes among patients who are online (84.6%) was about new developments in diabetes (57.3%). Social network was the most common internet use purpose (59.8%). Among the subjects who had a social network profile (88.0%), 62.4% did not have a diabetes related membership online. There was more number of diabetes related follow up (67.5%) than share (23.1%). Internet use rate was higher in our sample which had high educational level and younger ages. While internet use and social network membership rates were high, shares related to diabetes in social media was not frequent. This leads us to think that patients with type 1 diabetes should be educated and diverted in this direction in order to use internet more efficiently.