Batın ameliyatı olacak hastalara preoperatif dönemde verilen eğitimin kaygı düzeylerine etkisinin belirlenmesi
Abdominal surgery will determine the impact on anxiety levels of the education given to patients in the preoperative period
- Tez No: 394122
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışma batın ameliyatı olacak hastalara preoperatif dönemde verilen eğitimin preoperatif dönemde kaygı düzeylerine etkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı nitelikte kontrol gruplu yarı deneysel olarak planlandı. Araştırmanın örneklemini belirlenen tarihler arasında İstanbul'da bulunan özel bir hastaneye başvuran ve batın ameliyatı olması planlanan, herhangi bir psikolojik sorunu olmayan, ilk defa ameliyat olacak olan, iletişim kurulabilen ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 61 hasta oluşturmuştur. Çalışmaya kabul edilen hastalara onam alınarak Sürekli Kaygı Ölçeği uygulanmıştır. Bu hastalar randomizasyonu sağlamak için geliş sırasına göre birer birer gruplara alınmak şartıyla 31'i kontrol grubuna, 30'u ise deney grubuna alınmıştır. Kontrol grubundaki hastalara standart ameliyat öncesi eğitimi sonrasında durumluk kaygı ölçeği uygulanmıştır. Deney grubuna alınan hastalara ise standart ameliyat öncesi eğitimi sonrasında ameliyathane hemşiresi tarafından ameliyathane ortamı hakkında eğitim yapıldı, eğitim kitapçığı hastalara verildi ve ameliyata girmeden son bir saat içerisinde durumluk kaygı ölçeği uygulanmıştır. Veriler, istatistik uzmanı tarafından bilgisayarda SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows, 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Araştırma sonucunda grupların, sosyo-demografik özellikler bakımından homojen oldukları saptanmıştır. Ameliyathane hemşiresi tarafından ameliyathane ve ortamı hakkında verilen eğitim öncesi iki gruba da uygulanan Süreklik kaygı puan ölçeği ortalaması iki grupta da orta düzeyde bulunmuştur. Deney ve kontrol grubuna uygulanan sürekli kaygı ölçeği puan ortalamaları deney grubu aleyhine istatistiki açıdan anlamlı bulunmuştur. Standart ameliyat öncesi eğitimi servis hemşireleri tarafından iki gruba da uygulanmıştır. Sonrasında deney grubuna ameliyat hemşiresi tarafından ameliyathane ve ameliyathane ortamı hakkında eğitim verilmiştir. Ameliyat öncesi her iki gruba da Durumluk-Kaygı Ölçeği uygulanmıştır. Durumluk kaygı düzeyleri her iki grupta orta düzeyde bulunmasına rağmen deney grubunda puan ortalaması düşük iken kontrol grubunda yüksek olduğu görüldü ve istatistiki açıdan anlamlı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was designed as a part-experimental, descriptive study with a control group in order to evaluate the impact of preoperative education given to abdominal surgery patients on their level of preoperative anxiety. The sample population consisted of 61 patients who were admitted to a private hospital in Istanbul for elective abdominal surgery. Exclusion criteria were history of psychological or psychiatric disorder, history of previous abdominal surgery, inability to communicate and not giving consent to participate in the study. Trait Anxiety Inventory was applied to all patients who were enrolled to the study after taking informed consent. Patients were randomized to each group consecutively, yielding 31 patients in the control group and 30 patients in the trial group. The patients in the control group underwent the State Anxiety Test after receiving the standard preoperative education. On the other hand, the patients in the trial group first received the standard preoperative education and then received education about the operation theater environment and were also handed education booklet by the surgical nurse before taking the State Anxiety Test. The data were analysed by a statistician on computer with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows, 22.0 software. The statistical results were evaluated in 95% confidence and 5% significance intervals. At the end of the study, it was concluded that the groups were homogenous socio-demographically. Trait Anxiety Scale, which was applied to both groups prior to education about the operation room environment given by the surgery nurse, yielded moderate mean scores. Mean Trait Anxiety Scale scores from the trial and control groups were found to be against the trial group at a statistically significant level. Subsequently, the patients underwent education by the surgery nurse about the operation theater and the environment. State Anxiety Scale was applied to both groups preoperatively. Although State Anxiety Scale scores were found to be light levels in both groups, the mean score was significantly lower in the trial group compared to control group.