Pankreatık nöroendokrin tümörler: Tümör nüksü ve sağkalımı etkileyen faktörler
Pancreati̇c neuroendocri̇ne tumors:Factors affecting tumor recurrence and survi̇val
  1. Tez No: 394235
  2. Yazar: RUSLAN HASANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM MURAT SÖZBİLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve amaç: Bu çalışmanın amacı anabilim dalımızda operasyon geçiren pankreatik nöroendokrin tümör olgularının prognozunun literatür ile karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada, 2007-2014 yılları arasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde tedavi edilen ve prognozu bilinen pankreatik nöroendokrin tümör hastaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik verileri, cerrahi tedavi şekilleri, postoperatif nüks ve sağkalım durumları, patolojik verileri değerlendirildi. Güncel kılavuzlardan WHO 2010 kılavuzuna göre ve TNM'e göre hastalar değerlendirildi. İstatistiksel analizler IBM SPSS Versiyon 22.0 istatistiksel paket programını kullanarak yapıldı. Sağkalım oranlarının hesaplanmasında Cox regresyon ve Kaplan Meier yöntemleri uygulandı. Bulgular: Çalışmaya alınan toplam 33 hastalara ait demografik veriler irdelendiğinde, ortalama yaşının 52,9 ± 2,11 olduğu görüldü. Hastaların %52' ına distal pankreatektomi, %39' üne Whipple operasyonu, %9' una enükleasyon operasyonları uygulandı. Ortalama tümör çapı 1,3 cm olarak hesaplandı. Ki-67 ortalaması %9,81 olarak saptanmıştır. Nüks, prognozu tam olarak bilinen, 33 hastanın 17 (%51,5) tanesinde saptandı. Beş yıllık genel sağkalım %81,8 (S.E. ±0,035) olarak hesaplandı. Ki-67 ortalaması %9,81 olarak saptanmıştır. On büyük büyütme alanındaki mitoz sayısının ortalamaları ise 5,39 (0-63) olarak bulundu. Lenf nodu disseksiyonu yapılan 10 hastada lenf nodu metastazı (P=0,26) olması ile nüks arasında ilişki saptanmadı . Diğer parametreler olarak cerrahi sınır pozitifliği ve multifokalite ise nüks ile ilişkisiz olarak bulundu (p değerleri >0,05). Sonuç: Hem nüks hem de sağkalım ile ilişkili olan, Ki-67 ve mitoz sayısıdır. Prognozu belİrlemede WHO sınıflandırması TNM derecelendirmesine göre etkindir. Karaciğerde metastatik hastalığı olanların, uygun cerrahi tedavi ile nonmetastatikler ile yakın sağkalım sağlayacağını akılda tutmak gerekir. Cerrahi sınır salim olmasa bile hastalar cerrahiden yarar görebilir. Hastalar düzenli takipte tutulmalıdır. Nüks olduğu zaman uygun tedavi ile sağkalım avantajı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was undertaken to examine prognostic factors in patients with pancreatic neuroendocrine tumors and compare our data with the literature. Materials and Methods: In this study, between the years of 2007-2014, patients, treated at the Ege University Faculty of Medicine Hospital General Surgery Clinic were investigated retrospectively. Demographic data of the patients, surgical treatment shapes, postoperative recurrence and survival situations, pathological data were evaluated. Tumors were classified on the basis of 2010 WHO classification Guidelines and TNM system. Immunohistochemical staining was performed. Statistical analyzes were performed using IBM SPSS version 22.0 statistical software package. In calculating of survival rate the Cox regression and Kaplan-Meier methods were used. Results: A total of 33 patients with a mean age of 52,9 ± 2,11 years were included. Thirty of the tumors (90.9%) nonfunctional and 3 (9.1%) were functional. 52% of patients underwent distal pancreatectomy. 39% 's Whipple operation, 9%'s enucleation was performed. Average tumor size was calculated as 1.3 cm. Ki-67 average was found to be 9.81%. Recurrence, were found in 17 (51.5%) patients. Five-year overall survival was 81.8% (SE ± 0.035), respectively. No correlation was found between lymph node metastases and recurrence. The positive surgical margins and multifocality as other parameters were found to be unrelated to recurrence (p values> 0.05). Conclusion: Ki-67 and the number of mitosis is associated with both survival and recurrence. WHO classification in determining the prognosis is more effective than the TNM classification. Those with metastatic disease in the liver, it can be achieved close survival to nonmetastatic with proper surgical treatment. even if negative surgical margins is not achieved, patients can safely benefit from surgery.