Hekimin aydınlatma yükümlülüğü
Physicians' obligation to inform the patients
- Tez No: 394328
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MERAL GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Hekimin aydınlatma yükümlülüğü hastayla arasındaki güven ilişkisinin kurulmasını ve sürdürülmesini sağladığı gibi hastanın kişilik haklarının korunmasında önemli bir rol oynar. Hasta hakları kapsamında yer alan kendi geleceğini belirleme hakkının uygulamaya geçirilebilmesi, hasta özerkliğinin sağlanması aydınlatma yükümlülüğünün yerine getirilmesine bağlıdır. Bu nedenle aydınlatma yükümlülüğünün içeriğinin ve sınırlarının belirlenmesi önemlidir. Bu çalışmada ulusal ve uluslararası mevzuattaki düzenlemeler de dikkate alınarak aydınlatma yükümlülüğünün içeriği belirlenmeye çalışılmış, hekimin aydınlatma yükümlülüğünü yerine getirirken karşılaşabileceği özel durumlara yer verilmiştir. Aydınlatma yükümlülüğünün ihlali hekimin çeşitli hukuk dalları karşısında sorumluluğunun doğmasına yol açacaktır. Çalışmamızda hekimin mesleki, idari ve cezai sorumluluğuna değinilmiş, hastanın uğradığı zararın karşılanması bakımından hukuki sorumluluk konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Physicians' obligation to inform patients plays an important role in the protection of patients' personal rights beside ensuring the establishment of trust relationship with them and maintaining this relationship. Putting the right to determine one's own future which is taking place in the scope of patient rights into practice and providing patient autonomy depends on the application of the obligation to inform patients. For this reason, it is vital to set the content and borders of obligation to inform patients. This study aims to set the content of obligation to inform patients considering the arrangements in national and international legislation and give place to special cases which physician may face with. The violation of obligation to inform patients will lead to the emergence of responsibilities across various branches of law. In our study, beside being referred to professional, administrative and criminal responsibility of the physicians, the issues of legal liability are discussed in terms of amends.