Kabahatler Kanunu ve polisin bu kanun bağlamında idari para cezası uygulamaları: Şanlıurfa ili örneği
The Law of Misdemeanors and the police power to issue administrative fines: The case of Şanlıurfa
- Tez No: 394670
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPTEKİN AKTALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsanların bir arada yaşayabilmeleri için belli bir düzenin varlığına ihtiyaç duyulmaktadır. Düzeni sağlamak için ise belli kurallara ve insanların bu kurallara uymaları gerekmektedir. Bu düzene uymayan fiiller ise, suç ya da kabahat olarak nitelendirilip belli bir müeyyideye bağlanmaktadır. Söz konusu eylemler gerçekleştiğinde cezalandırma yetkisine sahip olan devlet bu müeyyideleri uygulamaktadır. Hukuk düzenini ihlal edici fiillerin suç ya da kabahat olarak nitelendirilmesi o ülkedeki suç politikasıyla ilgilidir. Suç ile kabahat arasında, nitelik farkından çok bir ağırlık farkı bulunmaktadır. Doğal olarak müeyyideleri de farklıdır. Kabahat daha çok idari düzeni ihlal edici fiiller olduğundan idari yaptırımlar şeklinde müeyyidelere tabi kılınmaktadır. Bu çalışmada kabahat kavramının ne olduğunu, dünyada ve ülkemizde nasıl kabul edildiğini, tarihsel süreçteki gelişimini, kanunlarımızdaki yerini, müeyyidelerinin neler olduğunu ve müeyyidelerinden biri olan idari para cezasının kolluk tarafından Şanlıurfa ilinin farklı bölgelerinde ne şekilde uygulandığını ortaya koymaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
Social life requires the existence of a social order which is dependent on a set of rules and people's compliance with these rules. Acts that violate these rules are classified as felonies or misdemeanors and such acts are subject to criminal sanctions. Sanctions are imposed by the state upon the violation of laws by such acts. The classification of such acts as a felony or misdemeanor is dependent on the criminal justice policy of a particular state. There exists a difference between a felony and a misdemeanor in terms of the severity of the violation. Therefore, their sanctions differ. Because misdemeanors are acts that violate the administrative order, they are typically subject to administrative sanctions. This study discusses the concept of misdemeanors and their enforcement in Turkey and other countries with a historical and comparative perspective, the sanctions to misdemeanors with a particular focus on how administrative fines, a monetary form of punishment, are enforced by the police in different neighborhoods of Sanliurfa.