Factors affecting depression and anxiety in patients with Behçet's disease: Perceived social support, the nature of disease, positive and negative emotional experiences
Behçet hastalığında anksiyete ve depresyonu etkileyen faktörler: Algılanan sosyal destek, hastalığın doğası, olumlu ve olumsuz duygusal deneyimler
  1. Tez No: 394974
  2. Yazar: FERİDE ÖZLEM ELAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ŞENOL DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Behçet Hastalığı beklenmedik alevlenme ve remisyon dönemleri içeren kronik ve iltihaplı bir hastalıktır. Behçet Hastalığı hastaları yalnızca fiziksel olarak değil, aynı zamanda psikolojik olarak da etkiler. Ancak, Behçet Hastalığı, depresyon ve anksiyete arasındaki bağı inceleyen çok az çalışma bulunmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma Behçet hastalarında depresyon ve anksiyeteyi etkileyen hastalığın doğası, algılanan sosyal destek, sağlıkla ilgili yaşam kalitesi, olumlu ve olumsuz duygusal deneyimleri incelemektir. Çalışmaya 300 Behçet hastası katılmıştır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri II, Durumluluk-Süreklilik Kaygı Envanteri, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Olumlu ve Olumsuz Duygusal Deneyim Ölçeği ve Nottingham Sağlık Profili uygulanmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda korelasyon analizleri, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü ANOVA ve çoklu hiyerarşik regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın bulgularının önemi ve sınırlılıkları Behçet Hastalığı'na ilişkin alanyazındaki geçmiş bulgularla birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Behçet's Disease is a chronic and inflammatory disorder which includes unpredictable exacerbation and remission periods. Behçet's Disease not only physically but also psychologically affects the patients. However, few studies have been made to assess the possible bond among Behçet's Disease, depression and anxiety. In this respect, the present study aims to explore factors affecting depression and anxiety in patients with Behçet's Disease, in respect to nature of the disease, perceived social support, health related quality of life, and positive and negative emotional experiences. Three hundred patients with Behçet's Disease were participated in this study. Demographical Information Form, Beck Depression Inventory (BDI), State–Trait Anxiety Inventory (STAI), Multidimensional Scale of Perceived Social Support, The Scale of Positive and Negative Emotional Experience (SPANE), and Nottingham Health Profile (NHP) were used. Correlation analyses, independent samples t-tests, One-Way ANOVAs, and multiple hierarchical regression analyses were performed through the aim of the present study. The importance of the results of the present study and their shortcomings were discussed within the earlier findings on patient with Behçet's Disease literature.