İşe alım sürecinde sosyal medyanın kullanılması: Konya ilinde bulunan işletmeler üzerine bir araştırma
Use of social media in recruitment process: A research on businesses in the province of Konya
  1. Tez No: 394989
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA KEKLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezin amacı, Konya Ticaret Odasına kayıtlı firmaların, işe alım süreçlerinde sosyal medya kullanımı ile aday sayısı, aday kalitesi ve işe alım süresi arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma Haziran-2014 tarihi itibariyle Konya Ticaret Odası'na kayıtlı işletmeleri kapsamaktadır. Araştırmada yüz yüze anket yöntemi kullanılmış olup katılımcılar ile tek tek görüşülmüştür. Araştırma sonucunda, katılımcıların büyük bir kısmının işe alım süreçlerinde sosyal medyayı kullandıkları saptanmıştır. Katılımcıların büyük çoğunluğunun sosyal medyayı şirket politikası gereği kullandıkları ve işe alım süreçlerinde sosyal medyayı kullanma nedenleri; aday araştırma, adaylarla iletişime geçme, iş ilanı yayınlama, iş teklifi verme ve işveren marka tanıtımı yapma olarak tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların, işe alım sürecinde sosyal medyayı kullanmalarıyla başvuran aday sayılarının arttığı, işe alım sürelerinde bir düşüş yaşandığı ve aday kalitesinde bir değişim yaşanmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to determine the relationship between the use of social media in the hiring process and the quality of candidates and hiring period in registered firms to Konya Chamber of Commerce. The research contains June-2014 as of the date of Konya Chamber of Commerce's registered businesses. In this research, face-to-face survey method has been used with participants were interviewed individually. Research results show that a majority of respondents were using social media in the hiring process. It has been determined that the majorityof respondents use social media due to company's policy. The reasons for the use of social media in the hiring process have been identified as; candidate research, communicate with candidates, job post, job bidding and employer branding. As a result of research participants, in the process of hiring social media use by the applicant of the number of candidates increases, hiring a decline in the duration and quality of the candidate in no change has been detected.