A single case study of family resilience after parental death
Ebeveyn ölümü sonrası ailede psikolojik dayanıklılık vaka çalışması
- Tez No: 395012
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL AKMEHMET ŞEKERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, aile üyelerinin ebeveyn ölümüne uyumunu kolaylaştıranetkenleri incelemektir. Herhangi bir kayıp ilişkileri, rolleri ve yaşamdaki amaçları etkilediğinden, ailenin bütün resmini bir aile sistemi perspektifinden ve birçok veri kaynağını kullanarak vermek amaçlandı. Tek bir aile hakkında derinlemesine bilgi alabilmek amacıyla, tek bir vakayla niteliksel çalışma deseni kullanılmıştır. Örneklem için kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi kullanılmış ve anne kaybını tecrübe etmiş tek bir aile çalışmanın vakasını oluşturmuştur. Ailede komplike yas durumu olup olmadığı, DSM-V'teki“ Kalıcı Komplike Yas Bozukluğu”kriterlerine göre değerlendirilmiş, veri toplamak amacıyla demografik formlar ve yarı-yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Ses kaydına alınan görüşmeler, çözümlenmiş ve tematik analiz metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Veri analizi sonucunda altı tema ortaya çıkmıştır: Tanı konduktan sonraki yaşam, yası etkileyen faktörler, kayıptan sonra yaşam, aile üyelerinin gelecek planları, okul bakış açısı ve ailede psikolojik dayanıklılık. Bulgular annenin hastalığı sebebiyle ölümünün öngörülebilir olmasının ailenin yas sürecini kolaylaştırıcı bir faktör olduğunu göstermiştir. Ayrıca ailenin dini inançlarının, bireyler arasında açık iletişimin, sosyal destek ve ekonomik kaynakların ailenin kayıpla baş etmesinde yardımcı faktörler olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma kişi için en önemli bağlanma figürü olan annenin kaybını tecrübe etmiş Müslüman bir aile hakkında derinlemesine bilgi vermesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to explore the factors that help family members adapt to parental death. Since any type of loss affects relationships, roles, and life goals, it was important to provide the whole picture of a family via a family systems perspective through using various data sources. To gather in-depth data about a family, a single case study design of qualitative approach was employed. Through a purposeful convenience sampling method, a family that had experienced loss of the mother became the case for the current study. For screening, DSM-V“Persistent Complex Bereavement Disorder”criteria were used. Data was collected through demographic forms and semi-structured interviews. The data was transcribed and then analyzed by using a thematic analysis procedure. Six themes emerged from the data: life after the diagnosis, mediators of mourning, life after loss, family members' future plans, school perspective and family resilience. Findings revealed that the fact that the mother's death was due to an illness was a facilitating factor for the family because of the predictability of loss. Also, religious beliefs, open communication, social support and economic resources of the family were helpful in their overcoming their experience of loss. This study was important in the sense that it gave an in-depth perspective of a Muslim family who lost the maternal parent, which is considered a person's most important attachment figure.