Sağlık hizmetleri kapsamında evde bakım hizmetleri (Diyarbakır il merkezi kamu hastaneleri örneği)
Home health care as part of health services (The sample of public hospitals in the centre of Diyarbakir province)
- Tez No: 395088
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Evde sağlık hizmetleri, bireyi iyileştirmek ve yeniden sağlığına kavuşturmak amacıyla, sağlık ve sosyal bakım hizmetlerinin organize bir şekilde profesyonel bir anlayışla, bireyin kendi evinde ya da yaşadığı ortamda sunulmasıdır. Çalışmanın birinci bölümünde sağlık ve sağlık hizmetleri genel olarak teorik bilgiler eşliğinde değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise Evde Sağlık Hizmetleri incelenmiştir. Konuyla ilişkili kitap, makale, yayın, tez çalışmaları, kongre kaynakları bulunup değerlendirildi. Bunlardan elde edilen veriler ve değerlendirilmeler ile teorik kısım şekillendi. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise Diyarbakır İli merkezindeki evde sağlık hizmetleri incelendi. Çalışmada öncelikle geçmiş literatür taranıp İlgili kuruluşlardan izin alınarak; takip ettikleri vakaların dosyaları retrospektif incelendi, hastaların demografik özelliklerine ulaşılmaya çalışıldı. Telefon ile veya yüz yüze görüşülerek (birim çalışanları, hasta ve yakınları ile yüz yüze görüşülerek) ulaşılabilecek hasta yakınlarından sisteme nasıl kayıt yaptıkları, memnuniyetleri ve istekleri 84 sorudan oluşan bir anket ile soruldu. Analizler SPSS 17.0 ile analiz edilerek yorumlandı. Çalışmamız sonucunda çalışanların büyük bir kısmının Evde Bakım Hizmetleri konusunda eğitimsiz olduğu, aralarında psikolog, fizyoterapist ve sosyal çalışmacının bulunmadığı, büyük bir kısmının istekleri dışında görevlendirildikleri görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Sa÷OÕk, Sa÷OÕk Hizmetleri, Evde Sa÷OÕk Hizmetleri
Özet (Çeviri)
Home health care is to provide social care services with a professional understanding in an organized way at home or within the environment where patient lives with the aim of rehabilitating and making the patient healthy again. In the first chapter of this study, health and health care services are evaluated theoretically. In the second chapter, Home Health Care is examined. Related books, articles, publications, dissertations and congress resources are handled. With the data obtained and evaluations, the theoretical part of the study is formed. In the third and final part, the home health services in the center of Diyarbakir Province are examined. In the study, firstly the literature review is carried out and then with the permission of related institutions the files of the cases they follow are examined retrospectively and the demographic information of the patients is tried to be reached. The patient's caregivers are asked to give information about their registration to the system, their satisfaction and desires via telephone or face to face, if it is possible, by a survey of 50 questions. The analysis is performed with SPSS 17.0 reviews. As a result of our study, it is concluded that most of the employees are uneducated in home health care; among them there are not any psychologists, physiotherapists or social workers and most of them are employed involuntarily. Key Words : Home health care, home health care based on hospitals