Manyetizma konularının öğrenimine probleme dayalı öğrenme yaklaşımının etkilerinin incelenmesi
Investigating the effects of the problem based learning approach on understanding the topics of magnetism
  1. Tez No: 395247
  2. Yazar: ASLIHAN KARTAL TAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Araştırmada, lisans düzeyinde manyetizma konularının öğretiminde, probleme dayalı öğrenme yaklaşımı ve geleneksel öğretim yöntemlerinin, öğrencilerin manyetizma konularındaki akademik başarıları, kavramsal anlama düzeyleri, eleştirel düşünme becerileri ve kalıcılık düzeyleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim dalının A şubesinde öğrenim gören 48 öğrenci ile yürütülmüş ve eşitlenmemiş kontrol gruplu model kullanılmıştır. Manyetizma konularının öğretilmesinde kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemleri kullanılırken, deney grubunda probleme dayalı öğrenme yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmanın verileri,“Manyetizma Konuları Başarı Testi”,“Manyetizma Konuları Kavram Testi”ve“Eleştirel Düşünme Becerileri Ölçme Aracı”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, ilişkisiz örneklemler için t testi, Mann Whitney U testi, ANCOVA ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonunda, probleme dayalı öğrenme yaklaşımı ve geleneksel öğretim yöntemlerinin öğrencilerin akademik başarılarını eşit düzeyde geliştirdiği, buna karşılık probleme dayalı öğrenme yaklaşımının öğrencilerin manyetizma konuları ile ilgili kavramsal anlamalarını ve eleştirel düşünme becerilerini geleneksel öğretim yöntemlerine göre daha çok geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, it was aimed to investigate effects of problem based learning approach and traditional teaching methods on undergraduate students' academic achievement, conceptual understanding, critical thinking skills and retention levels in teaching of magnetism topics. The research was conducted with 48 students attending of 1st class of the Department of Science Teaching at the Buca Faculty of Education in Dokuz Eylül University and nonequivalent control group design was implemented. The topics of Magnetism was taught to experimental group by PBL method, and taught to control group by traditional teaching methods. The data was collected by using the“Achievement Test for Magnetism Topics”,“Concept Test for Magnetism Topics”,“Scale of Critical Thinking Skills”. The data were analyzed with the independent samples t-test, Mann Whitney U test, ANCOVA and correlation analysis. According to the results of the research, it was found that both problem based learning approach and traditional teaching methods develop students' academic achievement at the same level, however, problem based learning approach was more effective than traditional teaching methods in improving students' conceptual understanding and critical thinking skills about magnetism topics.