Adli bilimler açısından atış artıkları analiz teknikleri ve kriminal uygulamaları
Forensic sciences in terms of shot residue analysis techniques and forensic applications
  1. Tez No: 395754
  2. Yazar: İLKER KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KASAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, sekiz farklı mühimmat türlerinden elde edilen atış artıklarının kimyasal özelikleri ve morfolojik yapıları; Taramalı Elektron Mikroskop/Enerji Dağılımlı X-Işını Spektroskopisi (SEM/EDS), Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) ve Elektrotermal Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi (ETAAS) ölçüm teknikleri kullanılarak incelendi. Atış artıkların morfolojik yapısı, yapıyı oluşturan kimyasal elementlerin yoğunlukların önemli oranda bağlı oldu görüldü. Kimyasal elementlerin yoğunluklarına bağlı olarak morfolojik yapıların oluşumunu açıklayan bir model önerildi. Atış artıkları, morfolojik yapıları göre yedi farklı gruptan oluştuğu tespit edildi. Parametrik olmayan istatistik metotlarından Wilcoxon sıralama testi, R-Spearman ve τ-Kendall korelasyonu katsayıları kullanılarak tüm gruplar için dağılım yüzdeleri hesaplandı. Tespit edilen yedi farklı grubun morfolojik yapıları, x-ışınları haritalandırma tekniği ile kimyasal element analiz ve AFM metodu ile çapraz kesit yöntemi kullanılarak detaylı olarak incelendi. ETAAS yöntem ile incelenen mühimmat türlerine göre atış sonrası namlu içinde kalan kalıntıların nitel analizi yapılarak fişek sayısına bağlı olarak atış sayısının tespit edilebileceği bir yöntem önerildi. Önerilen yöntemin sahada kullanılabilir olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, chemical properties and the morphological structures of eight different ammunition are investigated with the help of Scanning Electron Microscopy/Energy Dispersive X-ray Spectroscopy (SEM/EDS), Atomic Force Microscopy (AFM) and Electrothermal Atomic Absorption Spectroscopy (ETAAS) measurement techniques. Morphological structure of gunshot residues are found to be highly related to concentration of the chemical elements. A model about the formation of the morphological structures is proposed with the help of the dependence of concentration of chemical elements. Seven different gunshot residue types are found. For all types, distribution percentages are calculated with using non-parametric statistical methods Wilcoxon rank sum test, R-Spearman and τ-Kendall correlation coefficient. For all seven known types, morphological structures are investigated in details using x-ray mapping technique with chemical element analysis, and cross-section with AFM method. A method was proposed for determination number of shooting with the qualitative analysis of the remaining residue in the barrel for different types of ammunition with ETAAS method. The proposed method was shown to be available in the field.