Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye limanlarının çok kriterli karar verme yöntemleri ile karşılaştırılması
Comparison of European Union countries and Turkey ports with multicriteria decision making methods
  1. Tez No: 395804
  2. Yazar: ÖMER YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM KARAATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Karar verme kavramı yaşamın her anında karşımıza çıkan bir olgudur. Karar verme pozisyonunda bulunan kişiler, işletmeler ve kurumlar gerçek hayatta işleri gereği birbiri ile aynı ölçüde olmayan kriterler hakkında değerlendirme yaparak bir karara varmak zorunda kalabilirler. Bu durumda en doğru kararı verebilmek için bilimsel yöntemlerden yararlanılmaktadır. Bu amaçla birbirleriyle çelişen birden fazla kriteri değerlendirmek ve karar verebilmek için Çok Kriterli Karar Verme yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada ESPO (Europian Seaport Organisation) ve Eurostat verilerine dayanarak Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde en çok yük işlenen 44 ticari limanın ve Türkiye'de bulunan 12 ticari limanın performans değerlendirmesi Çok Kriterli Karar Verme yöntemleri olan AHP, TOPSIS ve VIKOR kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada öncelikle limanların performanslarının değerlendirilmesinde önemli olan kriterler belirlenmiştir. Bu kriterler; elleçlenen yük, konteynır sayısı, yolcu sayısı, gemi sayısı, rıhtım uzunluğu, rıhtım derinliği, rıhtım vinçleri ve limanın kurulduğu alandır. Kriter ağırlıkları AHP yöntemi ile belirlenmiş ve alternatiflerin performans değerlendirmesi ise TOPSIS ve VIKOR yöntemleri ile yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda Rotterdam, Antwerp ve Hamburg limanlarının her iki yöntemde de en iyi performansı gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Decision making notion is a fact that we encounter every moment of life. individuals, businesses and institutions who are in decision-making positions in real life may have come to a decision by evaluations due to their work about criteria which are on different measures with each other. In this case, scientific methods are used to provide the most accurate decision. For this purpose Multi-Criteria Decision Making methods are used to evaluate several conflicting criteria and making decisions. In this study, performance evaluation has been made between 44 commercial ports in Europian Union countries and 12 commercial ports in Turkey which handled the most cargo, based on the data of Eurostat and ESPO by using Multi-Criteria Decision Making methods AHP, TOPSIS and VIKOR. In the study, criteria that are important in assesing the performance of ports have been identified primarily. These critera: cargo handling, container posts, vessel arrivals, passenger arrivals, quay length, quay depth, gantry crane, total yard area. Criteria weights have been identified by the method of AHP and the performance assessing of the alternatives has been made with TOPSIS and VIKOR methods. The results show that the best performance was observed by Rotterdam, Antwerp and Hamburg ports in both methods.