Örgütsel stres kaynaklarının çalışanlar üzerindeki etkileri ve stres yönetimi: Isparta adliye çalışanları üzerine bir uygulama
The effects of organizational sources of stress on employees and stress management: An application on Isparta's courthouse employees
- Tez No: 395809
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ALTUNTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışanların iş hayatında karşılaştıkları pek çok sorun bulunmaktadır. Bu sorunlar sonucunda stres ortaya çıkmakta ve engellenemediği takdirde çalışma hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılan bu çalışmada Isparta Adliyesi'nde hizmet veren adliye çalışanlarının örgütsel stres kaynaklarının neler olduğu, baş etme yöntemleri ve kişisel özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden meydana gelmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde; stresin tanımı, türlerinin neler olduğu ve stres kaynakları başlıklarında literatür taraması yapılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde; örgütsel stresin sonuçları ve stres yönetiminden bahsedilmiştir. Çalışmamızın uygulama kısmını oluşturan üçüncü kısımda ise; çalışmanın amacı, veri toplama yöntemleri, araştırmanın hipotezleri, örgütsel stres ve stres yönetimi ile ilgili bulgular ve analiz sonuçları yer almaktadır. Çalışmanın ankete dayalı kısmını oluşturan üçüncü ve son bölümde, araştırmanın uygulama alanını 6-14 Mart 2014 tarihleri arasında Isparta Adliye Sarayı'nda, çeşitli unvanlarla görev yapan memurlar oluşturmaktadır. Uygulama için araştırma evreninde bulunan bütün yazı işleri müdürleri, zabıt kâtipleri, mübaşirler ve hizmetlilere ulaşılmaya çalışılmış ve uygulandığı dönemde Adliye'de bulunan 174 çalışanın 129'una uygulanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many problems that employees encounter in business life. The stress is emerging as a result of these problems, and if they can not be prevented, it has a negative impact on working life. Through this study, Courthouse employees serving in Isparta's Courthouse organizational sources of stress, coping strategies, and vary by personal characteristics to determine whether it was tried. The study is made up of three sections. In the first part of our study;it is reviewed definition of stress, sources of stress types and headers on stress sources . In the second part of our study, the consequences of organizational stress and stress management is discussed. Application to the part in the third part of our study, the purpose of the study, data collection methods, the research hypotheses, the results of the analysis and findings related to organizational stress and stress management is located. The last part of the study that form the third and final section, the application field of the research between the dates Isparta 6-14 March 2014 at the courthouse,officers who served with a variety of titles constitute. All the editors in the universe of research to practice, court clerks, bailiffs, clerks, and servants, trying to reach employees in the courthouse in the period to which it applies and to 129 of 174 could be applied.