Çalışma yaşamında kuşaklar ve işe yönelik tutumlarının incelenmesi
Generations of working life and investigation of work for attitude
  1. Tez No: 395927
  2. Yazar: MERYEM TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Aynı tarihsel süreçte dünyaya gelen, gelişim dönemlerinde benzer toplumsal, ekonomik, siyasal ve teknolojik gelişmeleri tecrübe eden ve bu tecrübeler neticesinde benzer değerlere sahip olan yaş gruplarını kuşak olarak tanımlanmaktadır. Yetişme tarzları ve içinde bulundukları ortam değişiklikleri nedeniyle kuşakların algı, beklenti, yaşama bakış açısı ve davranışlarında önemli farklılıklar gözlenebilmektedir. Bu tez çalışmasında günümüzde çalışma yaşamında yer alan kuşaklar tanıtılmakta ve özellikle X ve Y kuşaklarının işe yönelik tutumlar açısından farklılıkları incelenmektedir. Bu amaçla çalışmada nitel araştırma yöntemi olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle farklı bankalarda çalışan X ve Y kuşağı üyesi toplam yirmi sekiz kişiyle görüşme yapılmıştır. Veriler betimsel olarak çözümlenmiştir. Görüşmeden elde edilen bulgular neticesinde iki kuşağın temel değerlerinin farklılaşmasında ekonomik, sosyal, siyasal ve teknolojik alanda yaşanan gelişmelerin etkili olduğu, bu farklılaşmanın ise çalışma yaşamında işe yönelik tutumları da etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The age groups who born within the same historical course, who experienced similar social, economical, political and tecnological improvements in their development periods and who have similiar values as a result of such experiences, is defined as the genaration. Due to the changes in their upbringing styles and environments where they live in, important differences can be observed between generations in terms of perception, expectation, attitudes to life and behaviors. This thesis is situated in the working life today introduced generations and X and Y differences, especially in terms of attitudes towards work are being investigated. For this purpose, in the study was conducted with semi- structured interview technique from qualitative research approaches, interviews are made with a total of 28 persons being a member of X and Y generations employed in different banks. Data were analyzed descriptively. As a result of the findings obtained from the interviews, it is observed that especially economical, social, political and technological developments were determinative in the differentiation of the basic values of two generations, the attitude towards working life has been shown in studies to affect this differentiation.