Bozdoğan - Nazilli Nüfus defterleri - H. 1246 - örnekleminde Ege nüfus yapısı
Population Records of Bozdoğan and Nazilli - 1246 according to the Hegira Calendar- in its sample the population structure of Aegean region
  1. Tez No: 396024
  2. Yazar: AHMET SEMİH TOPCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Demografi, Tarih, Geography, Demography, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bozdoğan ve Nazilli tarih süresince Ege Bölgesi'nde varlıklarını koruyan iki yerleşim birimidir. Her iki yerleşim yeriyle ilgili daha önce yapılmış araştırmalar bulunmaktadır. Fakat Hicri 1246 tarihli nüfus defterleri bu araştırmaların hiçbirine konu ve kaynak olmamıştır. Başbakanlık Osmanlı Arşivleri'ndeki nüfus defterlerini esas alarak hazırladığımız bu çalışmada Bozdoğan ve Nazilli'nin coğrafi konumları tarif edilmektedir. Bozdoğan ve Nazilli'nin dikey boyutta tarihleri hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra esas alınan Hicri 1246 Tarihli Nüfus Defterlerinin tenkit ve tahlili yapılmıştır. Son olarak yerleşim yerlerinin geçmişle günümüzdeki benzerlikleri ve farklılıklarının mukayesesi yapılmıştır. Bu araştırmamıza bakılarak Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet dönemi Ege bölgesi nüfusuna dair çıkarımlarda bulunmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Bozdogan and Nazilli are the two villages that keep their existence throughout the history. There are researches done previously about each of these two residential areas. But, population records which is in 1246 according to the hegira calendar were not a resource or an issue of these researches. Geographical locations of Bozdogan and Nazilli are described in this study we prepare by depending on the population records in the Ottoman Archive of the Ministry. Informations were given about the history of Bozdogan and Nazilli from past to present. And then, population records which is in 1246 according to the hegira calendar depended on were analysed. Finally, similarities and differences of residential area in our present were matched. It's possible to deduct about the population of Aegean Region in Ottoman and Republic periods thanks to this research.