Etiketleme kuramı çerçevesinde Çingene etnisitesinde kirlilik ve sosyal dışlanmışlık algısı: İzmir Tepecik örneği
Griminess in the Gypsy ethnicity, with the limitation of labeling theory and perception of social exclusion: Sample of Izmi̇r Tepeci̇k
- Tez No: 396082
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHİR PEKASİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki kültürel ve etnik unsurlardan biri olmasına rağmen ötekileştirilen ve dışlanan İzmir Tepecik Çingene etnisitesinin, damgalanma, kirli olarak algılanma ve dışlanma süreçlerinin ve şekillerinin izleri, fenomonolojik bakış açısıyla etiketleme kuramı çerçevesinde sürülmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, saha çalışması yöntemiyle İzmir ili Tepecik semtinde yer alan Çingene etnisitesine mensup bireylerden oluşan bir örneklem kümesi ile nitel araştırma tekniklerinden odak grup mülakatları ve derinlikli görüşmeler gerçekleştirilmiştir. İzmir Tepecik Çingenlerinin kendi anlatı ve yaşam pratiklerinden yola çıkarak damgalanma,“kirlilik”ve dışlanmışlık algıları“içten bakışla”tespit edilmeye çalışılmıştır. Tepecik Çingenlerinin damgalanma ve dışlanma süreçlerinde çok güçlü toplumsal ve dini referansları olan“kirlilik”söylem ve imalarının temel bir öneme sahip olduğu görülmüştür. İzmir Tepecik Çingene etnisitesi için“kirlilik”algısı ve önyargılarının pekiştirilmesinde, toplumsal sınırların daha belirgin hale gelmesinde dönemin iktidar yetkilileri tarafından mahallede faaliyetine izin verilen genelev ayrı bir etki oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In thıs study, stigmatization, perception of as“Griminess”and exclusion process and shapes' trace of İzmir Tepecik Gypsy Ethnicity, Who have been otheizde and excludet however they are of the cultural and racial element of Turkey, have been traced with the limitation of labeling theory. In this context, by the method of field work, Sampling cluster that was consisted by people who are the members of Gypsy Ethnicity, lived in İzmir, Tepecik, and mutual group interviews form qualitative research techniques and depth intervies were performed. By setting off İzmir Tepecik Gypsies' self description and life practice, Stigmatization,“griminess”and otherized perception have been tried to identify by interior view. In the process' of Tepecik Gypsies' stigmatization and exclusion, It has been seen“Griminess”which has a very strong references of social and ecclesiastical, has a basic importonce. For İzmir Tepecik Gypsy Ethnicity,, reinforcing of“griminess”perception and prejudices, becoming more evident of the public boundery, brothel, whose quarter district activites, were allowed by the goverment authorized people in that times, formed another effect.