Ankara'da seçilmiş sanat galerilerinin sergileme olanaklarının incelenmesi ve bir uygulama çalışması
Investigation of selected art galleries in Ankara in terms of exhibition opportunities and an application study
- Tez No: 396138
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YUSUF BAYTEKİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Günümüzde sürekli gelişen ve değişen sanat anlayışı, günlük yaşantımızı etkilemesinin yanı sıra hayat tarzlarımızı ve buna bağlı diğer unsurları da değiştirmiştir. Örneğin, tasarım sürecine ve üretimine sayısız olanak sağlamaktadır ve bu, kaçınılmaz olarak yenilikleri ve değişimleri beraberinde getirmektedir. İnsanların ihtiyaçları, sanat tarihi boyunca tasarımların oluşumunu şekillendirmeye neden olmuştur. 20. yüzyılda, değişen kavramlar, estetik anlayışının farklılaşmasına sebep olmuştur ve bu farklılaşan estetik anlayışı, hayat tarzları ve onun getirdiği istek ve imkanlar dahilinde günümüzde pek çok alanda yeniliklere yol açmıştır. Sanat alanında her geçen gün artan bu gelişim, diğer alanlarda olduğu gibi, tasarım alanında da değişikliklere yol açmıştır. Bu çalışma; sergileme mekânlarının daha işlevsel bir biçimde şekillendirilmesi gerektiği düşüncesinden yola çıkılarak; Ankara İli'ndeki random yöntemle seçilmiş 10 adet galerinin incelendiği dört bölümden oluşmaktadır. giriş bölümünde; sergileme kavramı ve sergileme tasarımı üzerinde durulmuş ve sergileme tarihçesi, gelişim süreci ve önemiyle beraber anlatılarak ülkemizin bu konudaki gelişiminin daha anlaşılır olması sağlanmıştır. İkinci bölümde; resim sergilemeleri üzerinde durularak sergileme mekânlarının temel özellikleri anlatılmıştır. Son olarak üçüncü bölümde ise; diğer bölümlerde yapılan araştırmalar ve incelemeler doğrultusunda, belirlenmiş galerilerin belirli mimari ve mekânsal parametrelere göre irdelenmesi ve değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with constantly evolving and changing understanding of the art concept, our daily lives as well as our lifestyles are changed with its impact. For example, it is providing numerous opportunities to the design and production process, and it brings innovation and the changes are inevitable. People 's needs, has led to the formation of the design shape throughout art history. In the 20th century, changing concepts, has led to a differentiation of these differing aesthetics and aesthetics, lifestyle, and recently it has caused numerous innovations in many areas within its demands and opportunities. The growing development in the art field, as well as in other areas, has led to changes in the understanding of design. This study adopt a more functional form of the spaces in the basis of the opinion that the shaping; The 10 galleries selected randomly in Ankara province was examined by the method consists of four sections. In the first part; it is focused on exhibition display and design. In the second part; exhibition history is described along with the development process and its importance to clearly demontrated how our country upgraded itself in this field. The idea of art exhibition was emphasized by mentioning the main features of art galleries. Finally, in the third section; in line with the research and studies conducted in chaptes above, established galleries are made according to specific architectural and spatial parameters to be analyzed and evaluated.