Siyatik sinir kesisini takiben ıntraperitoneal yöntemle uygulanan ozon'un sinir rejenerasyonu üzerine etkisi:Ultrastrüktürel, biyokimyasal elektromiyografik ve fonksiyonel analizi
Effects of ozone on nerve regeneration by intraperitoneal method after the sciatic nerve cut injury: ultrastructural, biochemical, electromyographic and functional analysis
  1. Tez No: 396210
  2. Yazar: EREN ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ BELGİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Periferik sinir yaralanma modelleri üzerinde ozon'un antioksidan ve nöroprotektif etkileri çalışılmıştır. Ancak, ozon'un 35-40 ug/ml 5 cc intraperitonal olarak sinir kesisi üzerine olan koruyucu etkisini değerlendirip karşılaştıran araştırmalar literatürde azdır. Çalışmamızın amacı; ratlarda deneysel olarak oluşturulan periferik sinir kesisi modelinde ozonun iyileştirici etkilerini belirleyerek sinir kesisine bağlı morbiditeyi en aza indirmek ve klinik çalışmalara yön vermektir. Sunulan çalışmada, deneysel siyatik sinir kesisi , ozon uygulamasının etkilerinin, footprint analizi, elektron mikroskopi, elektrofizyoloji ve biyokimyasal yöntemlerle araştırılması amaçlandı. Yıllar içerisinde yapılan çalışmalar ozon'un (O3) medikal kullanımını gündeme getirmiştir. Çalışmamızda 100 adet yetişkin, erkek, ağırlıkları 400-450gr arasında değişen Rattus norvegicus. Wistar albino rat kullanıldı. 100 adet Wistar cinsi sıçan 4 gruba ayrıldı., Kontrol grubu (n=20), hiçbir işlem yapılmadı, Sham grubu (n=20), ameliyat stresi yaratıldı. Grup 1'de (n=30) sinir kesilip dikildi, hiçbir tedavi uygulanmadı. Grup 2'de (n=30), sinir kesip dikimini takiben 35-40 ug/ml 5 cc ozon intraperitoneal olarak 2 ay süre ile uygulandı. Sinir rejenerasyonunu değerlendirmek için deney öncesi ve sonrası her bir grubun EMG (elektromiyografi) ölçümü yapıldı ve postoperasyon 1.gün ve 2., 4., 6. ve 8. haftalarda SFİ (siyatik fonksiyonel indeks) ve WRL (ayak geri çekme refleksleri) ölçüldü. Motor fonksiyon testi sonucunda grup 2 de postoperasyon 2.hafta=-80±5,19 ve postoperasyon 4.hafta=-37± 6.11 ve duyusal fonksiyon testi postoperasyon 2.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Several kinds of peripheric nerve injury models have been well studied in terms of neuroprotective and antioxidative effects of ozone. Nevertheless, definitive experimental studies are lacking on 35-40 ug/ml 5 cc intraperitoneal effects of ozone with intraperitoneal in peripheric nerve cut injuries. The aim of our study is investigate the effects of ozone on nerve healing in rat peripheral nerve cut model. In this study, the effects of intraperitoneal ozone on the rat sciatic nerve cut injury were examined by footprint analysis, electron microscopic, electrophysiologic and biochemical methods. Studies conducted have come into question for medical usage of ozone. In our study, a hundred adult, male, Rattus norvegicus. Wistar albino rats weighting 400-450 gr were divided into four groups. Groups were planned as follows: In group control (n=20) no cut injury was produced and no other treatment was given; in group sham-operated (n=20) only operation stress was performed; in group 1 (n=30) after the dissection of nerve, cut injury was performed and and no other treatment was given; in group 2 (n=30) after the dissection of nerve, cut injury was performed and ozone was given 35-40 ug/ml and 5 cc with intraperitoneal for 2 months. Before the beginning of experiment and after EMG (electromyography) test were performed and postoperation 1th day, 2nd, 4th, 6th and 8th months SFI (sciatic functional index) and WRL (withdrawal refleks) were measured for each group. Motor functional analysis showed that in group 2 postoperation 2nd month=-80±5,19 and postoperation 4th month=-37± 6.11 and pinch analysis showed that postoperation 2nd month p=0,035.