Astragalus isauricus hub.-mor. & matthews üzeri̇nde farmakognozi̇k araştirmalar
Pharmacognostical investigations on astragalus isauricus hub.-mor. & matthews
  1. Tez No: 396461
  2. Yazar: NUR DURU PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA NURAY YALÇIN, PROF. DR. İHSAN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Parlak N. D., Astragalus isauricus Üzerinde Farmakognozik Araştırmalar, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmakognozi Programı, Yüksek Lisans Tezi. Ankara, 2015. Astragalus cinsi (Fabaceae) Türkiye florasında 224'ü endemik olmak üzere 445 tür ile temsil edilmektedir. Astragalus türleri Anadolu'da kitre zamkı elde etmek amacı ile çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. Ayrıca karaciğer koruyucu, diüretik, kardiyoprotektif, antidiyabetik, antienflamatuvar, antioksidan, immunstimülan, antiviral özellikleri bilinmektedir. Astragalus türleri; triterpenoit saponinler, polisakkaritler, flavonoitler, organik asitler ve alkaloitler taşımaktadır. Astragalus sikloartan saponinlerinin birçok kanser hücresine karşı güçlü sitotoksisite gösterdiği, inflamasyon ve platalet agregasyonunu inhibe ettiği, Nf-κB inhibisyonu yaptığı, enfarktüsü inhibe ettiği, antihipertansif etki gösterebildikleri ve daha birçok aktiviteye sahip oldukları tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasında Türkiye'de endemik olan ve üzerinde fitokimyasal çalışma yapılmamış olan Astragalus isauricus bitkisinin köklerinden sekonder metabolitlerin, özellikle sikloartan saponinlerin izolasyonunun ve yapı tayinlerinin yapılması amaçlanmıştır. Astaragalus isauricus'un toprak altı kısımlarının sulu ekstresi üzerinde yürütülen kromatografik çalışmalar sonucunda; bir aminoasit [triptofan (DP-1)] ve üç sikloartantriterpen [astragalozit IV (DP-2), astragalozit I (DP-3) ve astragalozit II (DP-4) saponin bileşiği elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Parlak N. D., Pharmacognostical Investigations on Astragalus isauricus. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Pharmacognosy Program, M. S. Thesis, Ankara, 2015. The genus Astaragalus is represented by 445 species 224 of which are endemic in Turkish flora. Astragalus species have been used to obtain“gum tragacanth”for many years. Also, numerous Astragalus species have been used for their hepatoprotective, diuretic, cardioprotective, antidiyabetic, antiinflammatory, antioxidant, immunstimulant and antiviral properties. Astragalus species contain triterpenoid saponins, polysaccharides, flavonoids, organic acids and alkaloids. It has been determined that, cycloartane saponins of Astragalus exhibit; significant cytotoxicity toward many type of cancer cell lines, inhibits inflamation and platelet agregation, Nf-κB inhibition, infarcts inhibition, antihipertansive effect and many other activities. The isolation and structure elucidation of secondary metabolites especially cycloartane saponins from the roots of Astragalus isauricus which is endemic in Turkey and has not previously studied, has been aimed. As a result of chromatographic studies on Astragalus isauricus roots, an aminoacid [triptofan (DP-1)] and three cycloartane triterpenoid [astragaloside IV (DP-2), astragaloside I (DP-3) and astragaloside II (DP-4)] saponins were isolated.