Adölesanların yeme tutumları, sınav kaygısı ve depresyon yönünden incelenmesi
Investigation on adolescents in relation to eating attitudes, exam anxiety and depression
- Tez No: 396511
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZERSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada adölesanların beslenme alışlanlıkları ile sınav kaygısı ve depresyon arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Isparta ilmerkezinde bulunan iki devlet lisesinde eğitimine devam eden 16-18 yaş arası, 47 kız, 53 erkek olmak üzere toplam 100 öğrenciden oluşmuştur. Veri toplama aşamasında, katılımcıları tanımak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocuklarda Depresyon Ölçeği (ÇDÖ)”,“Sınav Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Bu ölçekler araştırma öncesinde kurumdan izin ve öğrencilerden sözel onam alınarak, öğrencilere bir ders saati içerisinde arka arkaya uygulanmıştır. Toplanan verilerin dağılımına uygun olarak SPSS 20.0 programındaki frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde gibi betimsel istatistiklerden faydalanılmış, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis testleri kullanılarak, ilişki analizlerinde ise Spearman's rho korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre; depresyon ve sınav kaygısı düzeylerini, cinsiyet, VKİ, öğün atlama, kahvaltı düzenleri değişkenleri ile ayrı ayrı karşılaştırdığımızda istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılaşma bulunmuştur (p0,05). Ayrıca, depresyon ile sınav kaygısı düzeyleri arasında da pozitif yönde istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki vardır (p0,05). Çocuk ve adölesanlar, beslenme ve ruh sağlığı açısından sağlıklı olmaları için, uzmanların desteği ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve sağlıklı beslenme konusunda teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between eating habits of adolescents and exam anxiety and depression was researched. The research sample consisted of a total of 100 students (47 girls and 53 boys) continued their education at the two state high schools located in Isparta and are between 16-18 ages. During data collection, to identify the participants the“Personal Information Form”,“Children's Depression Scale (CDS),”“Exam Anxiety Scale”which were prepared by the researcher are used. These scales were administered to the students in succession in one lesson with the permission of the institutions and the verbal confirmation of the students that were taken before the research. In accordance with the distribution of the collected data, the obtained data was analyzed using descriptive statistics such as mean, standard deviation and percentage in the SPSS 20.0 software. Spearman's rho correlation coefficient was calculated with correlation analysis by using Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis tests. According to research findings; when we compared the individuals' test anxiety and depression levels with gender, BMI, skipping meals, breakfast habit as a snack variables statistically significant differences were found. A significant positive linear correlation (p0,05). In addition, there is a statistically significant positive relationship between exam anxiety and depression levels. However, when we compared the level of exam anxiety and depression with age, sleeps duration variables; there was no significant difference. For the health of children and adolescents in terms of nutrition and mental health, they should be ebcouraged for healthy lifestyle and behaviour and healthy eating with the support of experts.