Bilgece farkındalık, duygu düzenleme becerisi ve iş tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the relationship between mindfulness, emotion regulation skills and job satisfaction
- Tez No: 396681
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN HİSLİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışma hayatında önemli bir yer edinen ve örgütlerin en değerli sermayesi olan insan kaynağını etkili bir şekilde yönetebilmek, ancak etkin ve çalışan odaklı İnsan Kaynakları Yönetimi ile mümkündür. Çünkü örgütlerin, hedeflerine ulaşabilmeleri için tüm çalışanların motive edilmeleri ve beklentilerinin dikkate alınması gereklidir. Dolayısıyla çalışanların işlerini benimsemeleri, sevmeleri ve iş tatmini duymaları önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, iş tatminini etkileyen birtakım etkenler incelenmiş olup, bunlardan duygu düzenleme becerisi ve bilgece farkındalığın iş tatmini ile olan ilişkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Ankara'da bulunan kamu ve özel sektörden toplam 408 çalışanın katılımı ile veriler toplanmıştır. Araştırma kapsamında, İş Doyumu Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği, Toronto Bilgece Farkındalık Ölçeği ve Bütünleştirici Kendilik Farkındalığı Ölçeği ile katılımcıların demografik bilgilerinin elde edilmesi için Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Korelasyon analizi yapılarak tüm değişkenlerin birbirleriyle olan ilişki düzeyleri tespit edilmiştir. Birbirinden bağımsız iki örneklem olarak, kamu ve özel sektör çalışanları arası karşılaştırmalar yapılmıştır. Demografik bilgilerden eğitim durumu ve yaş değişkenleri, duygu düzenleme stratejilerinden duygu yeniden değerlendirme ile bilgece farkındalık ve genel hayat memnuniyeti değişkenlerinin iş tatmini ile ilişkili oldukları görülmüştür. Yapılan regresyon analizleri sonucunda, iş tatminini; eğitim durumu, sektör, yaş, iş deneyimi, bilgece farkındalık düzeyi, genel hayat memnuniyetinin anlamlı düzeyde etkiledikleri görülmüştür. Ayrıca, genel hayat memnuniyetini ise; eğitim durumu, bilgece farkındalık, duygu yeniden değerlendirme ve iş tatmini bağımsız değişkenlerinin anlamlı düzeyde etkiledikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important thing is managing human resource which is the most precious capital of organizations effectively in working life. And it's only possible with employee focused Human Resource Management. Because all employees should be motivated to be able to achieve the objectives of the organization and also expectations of employees should be taken into account. At this point, job satisfaction is important determinant. In this study, a number of factors affecting job satisfaction were examined, and it is tried to determine the relationships of job satisfaction with emotion regulation skills and mindfulness. This study was conducted on total 408 employees from both public and private sectors in Ankara. In this study, Job Satisfaction Scale, Emotion Regulation Scale, Toronto Mindfulness Scale, Integrative Self Knowledge Scale and Personal Information Form were used. Level of relationships between all variables with each other has been determined with correlation analysis. Also comparison between the public and private sectors were examined. It was found that independent variables which are education status and age variables, emotion reappraisal strategies, mindfulness and life satisfaction are significantly correlated with job satisfaction. The regression analysis revealed that education status, age, sector, work experience, mindfulness and life satisfaction significantly predicted job satisfaction. Also education status, mindfulness, emotion reappraisal and job satisfaction significantly predicted the life satisfaction.