Hava gücü ve ulusal güvenlikteki güncel tehditlere karşı kullanılması
Air power and usage against current threats in national security
  1. Tez No: 396680
  2. Yazar: ERCÜMENT HAZIR
  3. Danışmanlar: DR. YÜCEL TOPÇU, DR. HAKAN BAYRAMLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde yapılan askeri operasyonlarda kullanılan kuvvet kavramı geçmişten günümüze kadarki süreçte değişim göstermiştir. Artık hava unsurlarının daha önemli olduğu ve yapılan operasyonların öncelikle hava unsurlarıyla yapıldığı bir dönem yaşanmaktadır. Son senelerde yaşanan uluslararası olaylara bakıldığında bu durum daha rahat görülebilecektir. Hava gücü ulusal güvenliğe yönelik güncel tehditlere karşı kullanımı ile ulusal güvenlikte önemli unsurlardandır. Bir unsurun ulusal güvenlikteki önemi, ulusal güvenliğe yönelik tehditlere göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle hava gücünün ulusal güvenlikteki önemini ortaya koymak adına, ulusal güvenliğe yönelik güncel tehditler incelenmiştir. Çalışmanın ilk kısmında çalışmada kullanılan kavramlar incelenmiştir. Bu kavramların incelenmesinin ardından hava gücü kavramı ele alınmıştır. Bu kısımda hava gücünün kavramsal analizi, hava gücünün özellikleri, hava gücünün fonksiyonları ve hava gücünü kısıtlayan unsurlar incelenmiştir. Daha sonra hava gücünün ulusal güvenlikteki güncel tehditlere karşı kullanılması analiz edilmiştir. Öncelikle ulusal güvenliğe yönelik güncel tehditler ifade edilmiştir. Güncel tehditleri belirlemek için NATO'nun 2010 senesi Stratejik Konsepti ve birçok ülkenin ulusal güvenlik stratejileri incelenmiştir. Bu incelemenin ardından ortak bir şekilde tehdit olarak görülen unsurlar ulusal güvenliğe yönelik güncel tehditler olarak ifade edilmiştir. Hava gücünün ulusal güvenlikteki güncel tehditlere karşı kullanılmasının ifade edilebilmesi için var olan tehditlerden üç tanesi ele alınmıştır. Hava gücünün terörizme karşı kullanılması ve doğal afetlerde kullanılması ile ilgili örnek olaylar verilmiştir. Diğer bir konu olarak hava gücünün siber güvenlik ile olan ilişkisi incelenmiştir. Çalışma sonuç kısmı ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Power concept that is used in modern military operations have changed in the period from past to now on. Today we live in a time that air elements are more important and the military operations are made by air elements primarily. It can be seen easily if the international events that occurred in near future are observed. Air power is one of the important components of the national security with its usage against current threats towards the national security. An element's importance in national security changes according to threats towards the national security. Therefore, to indicate the importance of air power in national security, current threats towards the national security have been analyzed. In the first section of the study, the concepts that are used in the study are examined. After examining this concepts, air power concept is expressed. Air power's conceptual analysis, air power's characteristics, air power's functions and elements that restrict air power are examined in this section. Later air power's usage against current threats in national security is studied. Firstly, current threats towards the national security are expressed. 2010 NATO Strategic Concept and national security strategies of many countries are investigated to specify the current threats. After this investigation the elements of mutual threats are accepted as current threats towards the national security. The three specific ones among this threats are scrutinized to show air power's usage against current threats in national security. Example case studies related to air power's usage against terrorism and natural hazards are given. On the other hand the relation of air power and cyber security is inspected. The study is finalized with the conclusion section.